صلاحیت بیش از نیمی از داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس ایران تایید نشد

حق نشر عکس internet

هیئت‌های نظارت بر انتخابات در ایران که از سوی شورای نگهبان مسئولیت بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات را برعهده دارند، صلاحیت حدود ۶۰ درصد از داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس را تایید نکرده‌اند.

آماری که صداوسیمای ایران از نتیجه بررسی صلاحیت‌ها در هیئت‌های نظات ارائه کرده، نشان می‌دهد که صلاحیت تنها ۴۲ درصد داوطلبان تایید شده و صلاحیت حدود ۳۰ درصد احراز نشده و ۲۵ درصد از داوطلبان هم رد صلاحیت شده‌اند.

فهرستی رسمی از اسامی ردصلاحیت شدگان ارائه نشده است، اما گزارش خبرگزاری‌ها و همین‌طور اظهارنظر چهره‌های سیاسی حاکی از رد صلاحیت گسترده اصلاح‌طلبان و چهره‌های منتقد حکومت است.

خبرگزاری فارس از رد صلاحیت تعدادی از نمایندگان فعلی و سابق مجلس و همین‌طور چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب خبر داده و نوشته است علی مطهری، محسن رهامی، محمدجواد حق‌شناس، الیاس حضرتی، احمد پورنجاتی، فاطمه هاشمی و ابراهیم اصغرزاده از جمله کسانی هستند که صلاحیتشان تایید نشده است. فارس همچنین از انصراف محسن هاشمی، پسر اکبر هاشمی رفسنجانی خبر داده بود، اما فاطمه هاشمی در گفت و گو با ایلنا این خبر را تکذیب کرد.

او گفت: "فشارهای زیادی به برادرم وارد شد تا از حضور در انتخابات انصراف دهد، اما وی هیچ وقت این کار را نکرد".

خبرگزاری ایسنا هم گزارش داده است که بررسی‌های این خبرگزاری تا کنون نشان می‌دهد که صلاحیت بیش از ۲۰ نماینده فعلی مجلس از جمله حمیدرضا رسایی و کمال‌الدین پیرموذن تایید نشده است.

بیش از ۱۲ هزار نفر برای نامزدی در دهمین دوره انتخابات مجلس ثبت نام کرده بودند که صلاحیت بیش از ۹۰ درصد از آنها پیش از این از سوی هیئت‌ها اجرایی وابسته به وزارت کشور تایید شده بود.

'دور از انتظار'

حسین هاشمی، استاندار تهران گفته است که انتظار این میزان رد صلاحیت داوطلبان را نداشته و گفته است که وزارت کشور درباره ردصلاحیت‌شده‌ها با شورای نگهبان مذاکره می‌کند.

آقای هاشمی با اشاره به اظهارات رهبر ایران که گفته بود مردم اگر حتی او و نظام را هم قبول ندارند در انتخابات رای بدهند، گفته است "باید کسی وجود داشته باشد که مردم به او رای دهند".

حسین مرعشی، عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان، به خبرگزاری کار ایران (ایلنا) گفت: "جمعا در کشور ۳۰۰۰ اصلاح‌طلب ثبت‌نام کرده‌اند که تنها ۳۰ نفر تایید شده‌اند، بر این اساس تنها یگ درصد اصلاح‌طلبان تایید شده‌اند."

آقای مرعشی گفت "از شورای نگهبان انتظار داریم از حیثیت نظام دفاع کند و اجازه ندهد کاری که در هیات‌های نظارت صورت گرفته است، استمرار پیدا کند."

در حوزه انتخابی تهران صلاحیت ۷۶۰ نفر تایید شده است، اما به گفته محمدجواد حق‌شناس، عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی، تنها نام چهار اصلاح‌طلب (محمد رضا عارف، علیرضا محجوب، مصطفی کواکبیان و سهیلا جلودار زاده) در میان تایید صلاحیت‌شدگان دیده می‌شود.

آقای حق‌شناس که صلاحیت خود او رد شده، به سایت جماران گفته است که "در دیگر استان ها نیز وضعیت همین گونه و در برخی از آنها شرایط اسفناک‌تر است، به طوری که در بعضی از مناطق حتی یک نماینده اصلاح‌طلب هم تایید صلاحیت نشده است".

افرادی که صلاحیتشان تایید نشده ۳ روز فرصت دارند به شورای نگهبان اعتراض کنند.