حمید بقایی، معاون رئیس جمهور سابق ایران از زندان آزاد شد

مقام‌های قضایی ایران از آزادی حمید بقایی، معاون اجرایی رئیس جمهوری ایران در دوره محمود احمدی‌نژاد، از زندان خبر داده‌اند.

وکیل آقای بقایی با تایید خبر آزادی او به خبرگزاری دولتی ایران گفت که موکلش با "تبدیل قرار بازداشت به وثیقه" آزاد شده اما درباره اتهامات آقای بقایی توضیحی نداد.

خبر احضار و بازداشت حمید بقایی را غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه، اواسط خرداد ماه امسال اعلام کرد. در آن زمان آقای اژه‌ای دلیل بازداشت او را "پرونده آقای بقایی در قوه قضاییه" اعلام کرد، اما اطلاعات بیشتری درباره اتهامات او نداد.

به گفته سهراب سلیمانی، مدیرکل زندان‌های استان تهران، قرار بازداشت آقای بقایی شش بار از زمان بازداشت او در تاریخ ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ تمدید شده بود.

حمید بقایی، ۴۶ ساله، بعد از محمدرضا رحیمی، معاون اول آقای احمدی‌نژاد، دومین معاون رئیس جمهوری سابق بود که بعد از پایان دوره دولت دهم بازداشت شد.

آقای بقایی حدود چهار سال پیش از سوی دیوان عدالت اداری به چهار سال انفصال از خدمات دولتی محکوم شد، اما این حکم که به زمان ریاست او در سازمان میراث فرهنگی مربوط می‌شد، کشمکش‌های حقوقی زیادی به دنبال داشت.

حمید بقایی به عنوان معاون سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در زمان ریاست اسفندیار رحیم‌مشایی وارد دولت محمود احمدی‌نژاد شد. در سال ۱۳۸۸ به ریاست این سازمان رسید و تا سال ۱۳۹۰ عهده‌دار این مقام بود.

او هم‌‎زمان و با حفظ سمت دبیر شورای عالی مناطق آزاد کشور و ویژه اقتصادی هم بود. آقای بقایی در شهریور ۱۳۸۹ به عنوان مشاور رئیس جمهور در امور آسیا منصوب شد.

او حدود هفت ماه بعد در ۲۰ فروردین ماه ۱۳۹۰، با حکم محمود احمدی‌نژاد با حفظ سمت‌های پیشین معاون اجرایی رئیس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری شد.