آمریکا: تصویربرداری ایران از ناو ما کاری غیرعادی و غیرحرفه‌ای بود

حق نشر عکس IRIB
Image caption تلویزیون ایران تصاویری پخش کرده که می‌گوید پهپاد ارتش از ناو آمریکایی گرفته است

یک سخنگوی نیروی دریایی آمریکا ضمن تایید تصویربرداری هواپیمای بدون سرنشین ایرانی از ناو هواپیمابر آمریکا، این اقدام نیروهای ایرانی را "غیرعادی و غیرحرفه‌ای" خواند.

آمریکا تاکید کرده که متوجه شده بود که پهپاد ایرانی مسلح نیست و خطری متوجه عملیات نیروهای آمریکایی نمی‌کند.

به گفته سخنگوی نیروی دریایی آمریکا در بحرین، تصویربرداری پهپاد ایرانی از ناو ترومن در روز ۱۲ ژانویه (۱۷ روز پیش) انجام شده است.

نیروی دریایی آمریکا در عین حال از تایید اصالت ویدئوی منتشرشده خودداری کرده و گفته "نمونه‌های بی‌شماری از تصاویر این چنینی در اینترنت پیدا می‌شود."

آمریکا از ناو هسته‌ای ترومن در خلیج فارس برای حملاتش به گروه موسوم به دولت اسلامی در عراق و سوریه استفاده می‌کند.

پس از ادعای شلیک راکت سپاه در نزدیکی ناو آمریکایی، بازداشت کوتاه مدت ملوانان آمریکایی و ادعای اخطار ایران به ناو آمریکایی، این چهارمین مورد در هفته‌های اخیر است که تنش میان نیروهای دریایی ایران و آمریکا خبرساز می‌شود.

تصویربرداری

امروز تلویزیون ایران اعلام کرد یک هواپیمای بدون سرنشین و یک زیردریایی متعلق به ارتش ایران در جریان یک مانور نظامی در خلیج فارس از یک ناو آمریکایی تصویربرداری کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، زیردریایی "میجت کلاس غدیر" با قرار گرفتن در نزدیکی ناو هواپیمابر آمریکایی "تصاویری بسیار واضح" از این ناو ضبط کرد.

خبرگزاری فارس هم گزارش داد که در رزمایش ولایت ۹۴ ارتش، یک پهپاد (هواپیمای بدون سرنشین) دقایقی از این ناو تصویربرداری کرده و "تصاویر ضبط شده از آن آنلاین در اختیار فرماندهان قرار گرفته است".

این خبرگزاری ویدیویی منتشر کرده که می‌گوید تصاویر ضبط شده از ناو آمریکایی توسط پهپاد ارتش ایران است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption زیردریایی‌های غدیر در رزمایش ارتش در خلیج فارس شرکت دارند

هشدار و بازداشت

دو روز پیش هم ارتش ایران اعلام کرده بود که در جریان مانور نظامی ولایت ۹۴ به یک رزمناو آمریکایی که وارد آب‌های محل رزمایش شده بود، اخطار داده و ناو آمریکایی را مجبور به ترک این منطقه کرده است.

این گزارش‌ها چند هفته بعد از آن منتشر می‌شود که نیروهای سپاه پاسداران در خلیج فارس ۱۰ ملوان آمریکایی را به دلیل ورود به آب‌های ایران در نزدیکی جزیره فارسی بازداشت کردند.

با وجود این که این افراد در کمتر از ۲۴ ساعت و در پی تماس‌های تلفنی وزرای خارجه دو کشور آزاد شدند، اما واکنش‌ها به این ماجرا همچنان ادامه دارد.

در تازه‌ترین واکنش اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا، گفته است که از دیدن تصاویر ۱۰ ملوان آمریکایی که از سوی ایران بازداشت شدند، "بسیار بسیار خشمگین" شده است.

آقای کارتر دیروز پنج‌شنبه گفت "دیدن نیروهای ما در آن موقعیت در تلویزیون ایران... به هیچ وجه جالب نبود."

پیشتر جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا هم از انتشار تصاویر ملوانان بازداشتی ابراز خشم کرده بود، اما در ایران آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در دیدار با بازداشت‌کنندگان این ملوانان از اقدام آنها تقدیر کرد.

مطالب مرتبط