فهرست نامزدهای انتخابات خبرگان نهایی شد، صلاحیت حسن خمینی 'رد شد'

حق نشر عکس ISNA
Image caption به حسن خمینی اجازه رقابت در انتخابات مجلس خبرگان داده نشده است

فهرست داوطلبان تایید شده برای نامزدی انتخابات مجلس خبرگان رهبری نهایی و ابلاغ شده و حسن خمینی در میان تایید صلاحیت شدگان نیست.

روز چهارشنبه، ۲۱ بهمن (۱۰ فوریه)، خبرگزاری‌های ایران گزارش کردند که بررسی شکایت های مربوط به داوطلبان مجلس خبرگان در شورای نگهبان شب گذشته پایان یافت و نتیجه نهایی صبح چهارشنبه برای ابلاغی به داوطلبان به وزارت کشور ارسال شده است تا از طریق فرمانداری‌ها در اختیار داوطلبان قرار گیرد.

فهرست کامل نامزدهای مجلس خبرگان

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما (رادیو و تلویزیون جمهوری اسلامی) و خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - در بررسی نهایی صلاحیت‌ها، تعدادی از داوطلبانی که "قبلاً تایید صلاحیت شده بودند رد شدند" و برخی داوطلبان که پیش از این صلاحیت آن‌ها رد شده بود مورد تایید فقهای شورای نگهبان قانون اساسی قرار گرفتند. هنوز اطلاعیه رسمی شورای نگهبان انتشار نیافته و شمار نهایی نامزدها و همچنین نحوه رد صلاحیت کسانی که قبلا تایید صلاحیت شده بودند کاملا مشخص نیست.

در عین حال، برخی منابع خبری از رد صلاحیت حسن خمینی، نوه رهبر سابق جمهوری اسلامی خبر داده‌اند. از جمله خبرگزاری ایسنا گفته است که "یکی از نزدیکان بیت امام" عدم احراز صلاحیت آقای خمینی را اعلام کرده و گفته است که دلیل شورای نگهبان "استناد به بند ب ماده ۳ قانون" بوده است و شورای نگهبان نظر داده است که اجتهاد حسن خمینی "در حدی که قدرت استنباط بعضی مسائل فقهی را داشته باشد و بتواند ولی فقیه واجد شرایط رهبری را تشخیص دهد" احراز نشده است.

حسن خمینی به عنوان داوطلب نامزدی انتخابات خبرگان ثبت نام کرد اما به گفته شورای نگهبان، به دلیل عدم شرکت در امتحان کتبی، مورد تایید قرار نگرفت. وی بعدا گفت که از تصمیم شورای نگهبان شکایت می‌کند.

رای‌گیری برای تعیین اعضای دوره پنجم مجلس خبرگان رهبری روز ۷ اسفندماه و همزمان با رای‌گیری برای نمایندگان مجلس شورای اسلامی صورت می‌گیرد.

دو هفته پیش، سیامک ره پیک، سخنگوی هیات مرکزی نظارت، گفته بود که برای انتخابات مجلس خبرگان رهبری از ۷۹۴ نفر ثبت نام شد که از این میان، ۱۵۸ نفر از ورود به رقابت‌ها انصراف دادند، ۱۱۱ نفر افراد غیرمجاز بودند و ۱۵۲ نفر نیز به دلیل خودداری از شرکت در آزمون کتبی، مورد بررسی قرار نگرفتند. به این ترتیب، اسامی ٣٧٣ نفر برای تعیین صلاحیت و کسب تایید شورای نگهبان در اختیار این شورا قرار گرفت.

به گفته آقای ره پیک، در ادامه بررسی‌ها، صلاحیت ۲۰۷ نفر رد و صلاحیت ۱۶۶ نفر تایید شد و وزارت کشور نتیجه را به داوطلبان ابلاغ کرد.

وی به کسانی که صلاحیت آنان رد شده بود سه روز فرصت داد تا شکایات خود را برای رسیدگی مجدد به شورای نگهبان ارسال دارند و افزود که "ممکن است در بررسی‌ها، تعداد تایید صلاحیت‌ها بیشتر شود." سخنگوی شورای نگهبان به موضوع رد صلاحیت کسانی که پیشتر تایید صلاحیت شده بودند اشاره‌ای نکرده بود.

مطالب مرتبط