ظریف در پارلمان اروپا به انتقاد درباره افزایش اعدام‌ها در ایران پاسخ داد

حق نشر عکس isna

محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران گفته اکثریت قریب به اتفاق اعدام‌ها مربوط به قاچاقچیان مواد مخدر است.

آقای ظریف این موضوع را حین سخنرانی در پارلمان اروپا در بروکسل و در پاسخ به انتقاد برخی از نمایندگان این پارلمان مطرح کرد که از تعداد زیاد اعدام در ایران انتقاد کرده بودند.

وزیر امور خارجه ایران از اتحادیه اروپا انتقاد کرده است که "در قبال فداکاری‌های مالی و جانی ایرانیان برای جلوگیری از ترانزیت مواد افیونی به اروپا" اقدامی موثری انجام نداده است.

با گرم شدن روابط سیاسی ایران و کشورهای غربی، برخی از نهادها و فعالان حقوق بشری از احتمال کم شدن انگیزه فشار به ایران بر مسائل حقوق بشری ابراز نگرانی کرده بودند.

آقای ظریف امروز در بروکسل گفته "اتحادیه اروپایی به بهانه حقوق بشر ایران را تحریم کرده و حتی ارسال تجهیزات فنی برای ردگیری و مقابله با قاچاق مواد مخدر را هم منع کرده است."

نهادهای ناظر می‌گویند روند صدور احکام اعدام در ایران در یک دهه گذشته رو به افزایش بوده و از ۹۹ مورد در سال ۲۰۰۴، به ۶۸۷ مورد در سال ۲۰۱۳ رسیده است.

مقام های قوه قضائیه ایران می‌گویند تلاش می‌کنند قوانین اعدام‌های مربوط به مواد مخدر را تغییر دهند و در این صورت، عمده این اعدام‌ها متوقف می‌شود.

ایران می‌گوید گردش مالی بازار مواد مخدر در ایران به "سه میلیارد دلار در سال" می‌رسد و این کشور، شمار بالایی از نیروهای انتظامی‌اش را در درگیری با قاچاقچی‌های مواد مخدر در حوالی مرزهای رخنه‌پذیر از جمله با پاکستان از دست می‌دهد.