حبس کیوان کریمی کاهش یافت اما مجازات شلاق او تغییری نکرد

عکس کیوان کریمی از ویکی پدیا

منبع تصویر، Wikipedia

توضیح تصویر،

عکس کیوان کریمی از ویکی پدیا

کیوان کریمی، کارگردان، که به شش سال حبس و ۲۲۳ ضربه شلاق محکوم شده بود می گوید حبس او در دادگاه تجدیدنظر به یک سال کاهش داده شده اما مجازات شلاق تغییری نکرده است.

کیوان کریمی، ۳۰ ساله، آذر ماه سال گذشته در دادگاه انقلاب به اتهام "توهین به مقدسات" محاکمه شد. او ابتدا در سال ۱۳۹۲ دستگیر و پس از مدتی آزاد شد تا نتیجه دادگاه تجدید نظر مشخص شود.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس آقای کریمی و وکیلش روز دوشنبه گفتند که اتهامات علیه او به فیلم "نوشتن بر شهر" درباره دیوارنویسی ها و گرافیتی های سیاسی و اجتماعی در ایران پس از انقلاب و یک "کلیپ ویدئویی" نامشخص مربوط می شود.

آقای کریمی گفت که حکم دادگاه تجدید نظر نهایی است و دیگر امکان فرجام خواهی وجود ندارد.

او گفت:‌ "من قصد ترک کشور را ندارم و مجازاتم را تحمل خواهم کرد."

یک منبع آگاه در ایران به خبرگزاری رویترز گفته است که در هفته جاری احکام حداقل ۱۲ فیلم‌ساز، عکاس و نویسنده صادر شده است و آنها تحت فشار هستند در این مورد با رسانه ها گفتگو نکنند.

حکم کیوان کریمی مهر ماه امسال همراه حکم فاطمه اختصاری و مهدی موسوی، که هر دو شاعر هستند، اعلام شد.

قاضی محمد مقیسه فاطمه اختصاری را به ۱۱.۵ سال زندان و ۹۹ ضربه شلاق، سید مهدی موسوی را به ۹ سال زندان و ۹۹ ضربه شلاق و کیوان کریمی را به ۶ سال حبس و ۲۲۳ ضربه شلاق محکوم کرد.

فاطمه اختصاری و مهدی موسوی اخیرا موفق به خروج از ایران شدند.

احکام مجازات برای اهالی فرهنگ در ایران با اعتراض های داخلی و خارجی مواجه شده است. از جمله ۱۳۷ کارگردان ایرانی اخیرا در نامه ای از قوه قضاییه ایران خواسته بودند کیوان کریمی را تبرئه کند.

کانون نویسندگان ایران هم در بیانیه‌ای احکام صادره را "بس سنگین و ناعادلانه" خواند و خواهان لغو بی قید و شرط احکام فاطمه اختصاری، مهدی موسوی و کیوان کریمی و نیز آتنا فرقدانی شد.

به گفته فعالان حقوق بشر آتنا فرقدانی سال گذشته میلادی به جرم اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، فعالیت تبلیغی علیه نظام و توهین به رهبری، رئیس جمهور و نمایندگان مجلس به ١٢ سال و ٩ ماه حبس محکوم شد.

یکی از مواردی که در ارتباط با پرونده آتنا فرقدانی مطرح شده بود کشیدن کاریکاتوری از نمایندگان مجلس ایران پس از مطرح شدن طرحی برای ممنوعیت وازکتومی است.