استرالیا تحریم های اقتصادی علیه ایران را لغو می‌کند

حق نشر عکس ABC
Image caption وزیر امور خارجه استرالیا در بازار تجریش تهران

بر اساس گزارش ها، دولت استرالیا پس از اطمینان از پایبندی ایران به تعهدات اتمی خود در برابر سازمان ملل، تصمیم گرفته تا بخشی از تحریم ها شامل تحریم های اقتصادی علیه این کشور را لغو کند.

خبرگزاری رویترز می گوید بر اساس تصمیم استرالیا، بازرگانان این کشور دیگر لازم نیست که برای معاملات بالای ۱۴ هزار دلار با ایرانی‌ها از مراجع قانونی مجوز بگیرند.

تصمیم دولت استرالیا برای لغو تحریم های اقتصادی علیه ایران نزدیک به دو ماه پس از اجرایی شدن لغو تحریم های اتحادیه اروپا، آمریکا و سازمان ملل صورت می گیرد.

بر اساس تصمیم دولت استرالیا تحریم های این کشور علیه ایران که شامل کالاهایی با مصارف دو منظوره در صنایع نظامی و غیرنظامی است و همچنین محدودیت های مربوط به موشک های بالستیک همچنان باقی خواهد ماند.

استرالیا از زمان طرح پرونده اتمی ایران، در شمار متحدان اصلی غرب علیه برنامه اتمی این کشور بود.

پس از توافق اولیه ایران و گروه ۱+۵ که فروردین امسال به دست آمد، وزیر خارجه استرالیا اولین مقام از کشورهای متحد اصلی غرب بود که روانه تهران شد.

سفر جولی بیشاپ، وزیر امور خارجه استرالیا به تهران در حدود یک سال قبل که به دعوت محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران انجام شد، اولین دیدار یک مقام بلندپایه این کشور از ایران طی ۱۲ سال گذشته بود و از سوی رسانه های استرالیا "تاریخی" توصیف شد.

حق نشر عکس EPA
Image caption وزیر امور خارجه استرالیا فروردین ماه امسال به تهران سفر کرده بود