ابراهیم رئیسی به تولیت آستان قدس رضوی منصوب شد

حق نشر عکس

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در حکمی ابراهیم رئیسی، دادستان کل ایران را به تولیت آستان قدس رضوی منصوب کرد.

آقای رئیس جایگزین عباس واعظ طبسی می‌شود که هفته گذشته در سن ۸۰ سالگی درگذشت.

در بخشی از حکم آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به آقای رئیسی آمده: "سامان بخشیدن به بنگاه‌های اقتصادی و خدماتی آستان قدس رضوی و انضباط قانونی آنها نیز باید همواره مد نظر بوده از آن غفلت نشود."

بیشتر بدانید: در 'بزرگترین نهاد موقوفی جهان اسلام' چه می‌گذرد؟

آستان قدس رضوی بزرگ‌ترین مجموعه موقوفی در ایران و از بزرگترین بنگاه‌های اقتصادی در این کشور محسوب می‌شود.

این نهاد مسئولیت موقوفات و نذورات امام رضا، امام هشتم شیعیان، را در اختیار دارد.

آیت‎الله روح‌الله خمینی، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران این موسسه را از پرداخت مالیات به دولت معاف کرد که این روند در سال‌های رهبری آقای خامنه‌ای نیز ادامه داشت.

حق نشر عکس ISNA
Image caption از راست: صادق لاریجانی، ابراهیم رئیسی، حسن روحانی، آیت‌الله خامنه‌ای، وحید حقانیان (از اعضای بیت رهبری) و احمد علم الهدی در مراسم خاکسپاری عباس واعظ طبسی

سید ابراهیم رئیس السادات، معروف به رئیسی، متولد ۱۳۳۹ در مشهد، از روحانیون متنفذ محافظه‎کار است که سابقه زیادی در قوه قضاییه دارد.

او از سال ۱۳۸۳ تا ۱۳۹۳ به عنوان معاون اول رئیس قوه قضائیه، نفر دوم دستگاه قضایی ایران محسوب می‌شد.

در زندگی‌نامه آقای رئیسی آمده که در آن سال‌ها آیت الله خمینی "چندین پرونده مهم را برای تصمیم قضایی" به او و حسین‌علی نیری، قاضی شرع سپرد.

نام ابراهیم رئیسی در گزارش‌هایی در کنار هیئت سه نفره ای (حسینعلی نیری، مرتضی اشراقی، مصطفی پورمحمدی) آمده که در سال ۱۳۶۷ از سوی آیت الله خمینی مسئول بررسی وضعیت زندانیان سیاسی و اعدام آن دسته از زندانیان شده بود که هنوز "سر موضع" بودند.

در سال ۱۳۹۳ با حکم صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه او جایش را با غلامحسین محسنی اژه‌ای تعویض کرد به سمت دادستان کل کشور منصوب شد.

ابراهیم رئیسی که در دوره چهارم مجلس خبرگان رهبری عضو هیئت رئیسه بود، در دوره پنجم نیز بار دیگر از استان خراسان جنوبی انتخاب شد.

او داماد احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد است.