ایران می گوید '۳۲ تن آب سنگین به آمریکا فروخته'

حق نشر عکس AP

عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران می گوید که کشورش پس از اجرا شدن توافق اتمی، مقداری آب سنگین تولید شده در راکتور اراک را به آمریکا فروخته است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای عراقچی روز سه شنبه گفت:‌ " ۳۲ تن آب سنگین نیز به آمریکا فروخته‌ایم."

آقای عراقچی که مسئول نظارت بر اجرای توافق اتمی (برجام) میان ایران و قدرت هاست، در مورد جنبه مالی این صادرات حرفی نزد.

آقای عراقچی همچنین گفت که کشورش از زمان اجرای برجام - در ۵۰ روز گذشته - ۱۰ تن اورانیوم غنی شده به روسیه فروخته است.

به نوشته خبرگزاری نیمه رسمی ایسنا او گفت:‌ "ما وارد بازار بین‌المللی مواد هسته‌ای شده‌ایم چنانکه ۱۴۰ تن کیک زرد از روسیه و ۶۰ تن کیک زرد از قزاقستان خریده‌ایم و تقریباً ۱۰ تن مواد غنی‌شده ۳.۵ درصد به روسیه فروخته‌ایم. در واقع ما به عنوان صادرکننده مواد هسته‌ای وارد بازار بین‌المللی شده‌ایم."

همه این معاملات پس از اجرای برجام، با هدف محدود کردن برنامه اتمی ایران در ازای رفع تحریم های مربوط به این برنامه، عملی شده است.

آب سنگین، که از یک ایزوتوپ هیدروژن تولید می شود، کاربردهای تحقیقاتی و پزشکی دارد، اما همچنین می توان از آن برای ساخت سلاح پلوتونیومی استفاده کرد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس ایران در ماه ژانویه ابراز امیدواری کرده بود اضافه تولید‌ آب سنگین راکتور اراک را از طریق یک کشور ثالث برای مقاصد تحقیقاتی به آمریکا بفروشد.

این کشور در آن زمان گفت که "آزمایشگاه ملی ساوانا ریور" در کارولینای جنوبی، خلوص بالای آب سنگین اراک را تایید کرده است.

براساس توافق اتمی، ایران امکان ادامه استفاده از راکتور آب سنگین اراک در صورت بستن بخش های حساس آن را پیدا کرد.

ایران قلب راکتور آب سنگین اراک را با بتون پر کرده، با این حال این کشور می تواند به تولید آب سنگین در این راکتور ادامه دهد که پیش بینی می شود به سالی حدود ۲۰ تن برسد.

ایران می گوید که حدود ۶ تن از این آب سنگین برای مصارف پزشکی در داخل به کار گرفته خواهد شد و امیدوار است باقی آن صادر شود.

آقای عراقچی همچنین با اشاره به تاثیر اجرای برجام گفت: "در این مدت مقدار زیادی ارز وارد کشور شده است که یک قلم آن حدود ۱۲ میلیارد دلار است که این امر قبل از برجام و طبق توافق ژنو صورت گرفته است."

او با اشاره به آزاد شدن طلاهای بلوکه شده ایران گفت: "۱۳ تن از این طلاها نیز قبل از اجرای برجام مشکلش حل شد. بعد از برجام تمام پول‌های ما در خارج از کشور آزاد شد و در حال حاضر اختیار خرج کردن آن در دست بانک مرکزی و کشور خودمان است. اینکه پول‌ها وارد کشور شوند یا نشوند یک بحث ثانوی است ولی مسأله این است که اکنون این پول‌ها آزاد شده‌اند و اختیار آن در دست بانک مرکزی است."