آمریکا چند فرد و شرکت را در ارتباط با برنامه موشکی ایران تحریم کرد

وزارت دارایی آمریکا شش شرکت و دو فرد را در ارتباط با برنامه موشکی ایران تحریم کرده است.

صنایع شهید نوری و صنایع شهید موسوی، دو شرکت وابسته به گروه صنعتی شهید همت، در میان تحریم شدگان هستند. آمریکا گروه صنعتی شهید همت را از عوامل برنامه موشکی ایران می‌داند.

دو بازرگان بریتانیایی هم به دلیل ارتباط با هواپیمایی ماهان، که متهم به کمک به سپاه پاسداران است، در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند. دو شرکت بریتانیایی هم که معاملاتی با هواپیمایی ماهان داشته‌اند تحریم‌ شده‌اند.

به اضافه اینها دو شرکت اماراتی هم به دلیل ارتباط با هواپیمایی ماهان تحریم شده‌اند.

پیش از این هم آمریکا مواردی تحریم به دلیل معامله با هواپیمایی ماهان وضع کرده است. آمریکا شرکت هوایی ماهان را برای کمک ادعایی به سپاه پاسداران و حزب‌الله لبنان تحریم کرده است.

تحریم‌های جدید چند هفته پس از آزمایش‌ موشک‌های بالستیک سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اعمال می‌شوند.

حسین جابری انصاری، سخنگوی وزارت خارجه ایران تحریم‌های اخیر را محکوم کرده و گفته است: "دوران ایران‌ستیزی به سر آمده است."

برخی از قدرت‌های غربی می‌گویند که آزمایش‌های موشکی ایران نقض تعهدات این کشور است.

آقای جابری انصاری تاکید کرده است که برنامه موشکی ایران ارتباطی با توافق هسته‌ای نداشته و دفاعی است و قطعنامه شورای امنیت در زمینه توافق هسته‌ای را هم نقض نمی‌کند.

جان اسمیت، از مقام‌های ارشد وزارت دارایی آمریکا هفته گذشته به امیر پایور، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی، گفت: "برجام درباره برنامه هسته‌ای ایران بوده، نه برنامه موشک‌های بالستیکش. با این حال موضع ما در این باره روشن بوده که آزمایش‌‌ موشک‌های بالستیک این چنینی تخلف از قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل محسوب می‌شود."

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است: "دولت جمهوری اسلامی ایران بر اساس دستور صریح مورخ ۱۰ دی ۱۳۹۴ رئیس جمهور محترم به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به هر اقدام مداخله جویانه آمریکا علیه برنامه‌های دفاعی‌اش با تقویت توان دفاعی موشکی خود پاسخ خواهد داد."