نگرانی نمایندگان کنگره درباره 'تسهیل احتمالی معاملات دلاری با ایران'

حق نشر عکس AP
Image caption پل رایان رئیس مجلس نمایندگان از آقای اوباما خواست این طرح را کنار بگذارد

شماری از نمایندگان جمهوری خواه و دموکرات کنگره آمریکا نسبت به گزارش ها درباره احتمال تسهیل انجام معاملات دلاری موسسات و شرکت های خارجی با ایران ابراز نگرانی کرده اند.

مقام های دولت آمریکا که از آنها نام برده نشده به دو خبرگزاری رویترز و آسوشیتدپرس گفته اند که بحث درباره ارائه چنین تسهیلاتی در وزارت خزانه داری آمریکا در جریان است اما هنوز تصمیمی در این باره گرفته نشده.

جیکوب لیو وزیر خزانه داری هم چهارشنبه به خبرنگاران گفته بود که "دولت آمریکا به طور جدی این موضوع را بررسی می‌کند که به ایران امکان استفاده از دلار آمریکا برای مبادلات تجاری را بدهد."

موضوع مورد بررسی در وزارت خزانه داری، تسهیل بعضی تحریم های آمریکا به گونه ای است که به شرکت های غیرآمریکایی اجازه داده شود برای انجام معامله دلاری با ایران به سیستم مالی آمریکا دسترسی پیدا کنند.

اما حتی بحث در این باره به خصوص با اعتراض شدید جمهوری خواهان در کنگره مواجه شده است.

پل رایان رئیس جمهوری خواه مجلس نمایندگان کنگره روز پنجشنبه در بیانیه ای گفت:‌ "حداقل چیزی که می توانیم بگوییم این است که این گزارش ها عمیقا مایه نگرانی است. درحالی که ایران با انجام آزمایش موشک های بالستیک به تضعیف روح توافق اتمی ادامه می دهد، دولت اوباما آستین ها را برای کمک به ایران برای از سر گیری تجارت بالا زده. رئيس جمهور باید این طرح را کنار بگذارد."

ایران می گوید به اندازه ای که پیش بینی می شد نتوانسته از توافق اتمی موسوم به برجام بهره ببرد، که به دلیل تحریم های موجود آمریکا در ارتباط با سایر مسائل مثل حقوق بشر، برنامه موشکی و تروریسم است.

به گزارش آسوشیتدپرس وزارت خزانه داری یک مجوز کلی را تهیه کرده که به موسسات مالی در خارج از آمریکا اجازه می دهد برای تجارت مشروع با ایران به دلار دسترسی پیدا کنند. چنین معاملاتی با دلار درحال حاضر غیرقانونی است.

اگر این طرح نهایی و اجرا شود خزانه داری می تواند به بانک های آمریکایی اجازه دهد به یک موسسه خارجی دلار بفرستند، تا بانک ها و موسسات مالی غیرایرانی بتوانند این دلار را برای تسهیل معاملات قانونی با ایران برداشت کنند. البته افراد و نهادهایی در ایران که در فهرست تحریم های آمریکا هستند همچنان از انجام چنین معاملاتی محروم خواهند بود.

براساس قانون تحریم های آمریکا بانک های آمریکایی حق ندارند با ایران معامله ای داشته باشند.

حق نشر عکس .
Image caption وزیر خزانه داری گفته که دولت آمریکا به طور جدی این موضوع را بررسی می‌کند

یک مقام آمریکایی اخیرا گفت که بانک های خارجی در عمل نمی توانند به دلار با ایران معامله کنند، چرا که دلار آنها باید از سیستم مالی آمریکا عبور کند؛ ولی بانک های خارجی می توانند با خیال راحت با ارزهای دیگر با ایران کار کنند البته به این شرط که طرف ایرانی مشمول تحریم های آمریکا نباشد.

سناتور مارکو روبیو و سناتور مارک کرک که هر دو جمهوری خواه هستند روز پنجشنبه در نامه مشترکی به جک لیو، وزیر خزانه داری، به شهادت سال پیش آدام زوبین، مدیر تحریم ها در این وزارتخانه، اشاره کردند که به قانونگذاران گفته بود ایران اجازه نخواهد یافت "حتی به معاملات دلاری" دست پیدا کند.

این دو سناتور به یافته های سابق وزارت خزانه داری که می گفت "کل بخش مالی ایران از حوزه های اصلی نگرانی در زمینه پولشویی است" اشاره کردند.

مقام های دولت اوباما می گویند که این تغییر قول سابق آنها را نقض نمی کند چون ایران همچنان از دسترسی مستقیم به نظام مالی آمریکا محروم خواهد بود.

برد شرمن از نمایندگان سرشناس دموکرات در کنگره هم گفت که فراهم کردن امکان انجام معاملات دلاری با ایران براساس برجام "الزامی" نیست و "باعث درخواست های بیشتر ایران خواهد شد."

استنی هویر از رهبران این حزب در کنگره هم گفت:‌ "من از اعطای هرگونه کمک تازه بدون گرفتن امتیازی متقابل حمایت نمی کنم. در غیر این صورت اهرم فشار را از دست خواهیم داد، و ایران چیزی رایگان به دست می آورد."

اما از اظهارات مقام های دولت آمریکا چنین برمی آید که تمایل زیادی به انجام اصلاحات در این زمینه دارند.

جک لیو در سخنان تازه خود گفت "از آنجا که ایران قول خود در این توافق را رعایت کرده، مسئولیت ماست که به قول خود عمل کنیم، چه روی کاغذ چه در عمل."

مقام های آمریکایی گفته اند شرکت های خارجی پیام های ضد و نقیضی از یک طرف از دولت های خود که مشوق تجارت با ایران هستند و از طرف دیگر از آمریکا که می گوید تحریم هایش را به شدت اعمال خواهد کرد، دریافت می کنند.