روزنامه‌های تهران، تکرار قصه عزل آیت الله منتظری

  • مسعود بهنود
  • روزنامه‌نگار

روزنامه‌های امروز صبح تهران، یکشنبه پانزده فروردین، در حالی از لزوم آرامش در کشور و جلوگیری از تهدید و خشونت نوشته‌اند که روزنامه‌های تندرو همچنان با اشاره به تجربه آیت‌الله خمینی در برکناری آیت‌الله منتظری از قائم مقامی رهبری، به اشاره خواستار عزل کسانی در همان اندازه می‌شوند و همزمان دولت روحانی را به شکست در برنامه‌های اعلام شده و همدستی با آمریکا و قدرت‌های دیگر متهم می‌کنند.

صدور رای بابک زنجانی و دستگیری رضا ضراب در آمریکا، روزنامه ها را واداشته تا این دو پرونده را همانند بدانند و ادعا کنند که میلیاردها بدهی بابک زنجانی در دست ایرانی دستگیر شده در آمریکاست.

چند میلیارد دلار روی هوا

منبع تصویر، Sharq Newspaper

توضیح تصویر،

تیتر و عکس صفحه اول شرق

شرق در گزارش اصلی خود نوشته: سرانجام همکاران سابق – با وجود بلندپروازی‌هایشان - به دست دادگاه افتادند. ٩ دی ١٣٩٢ بابک زنجانی بازداشت شد. او متهم بود که چندهزار میلیارد تومان پول نقد و نفت را از وزارت نفت تحویل گرفته اما در موعد مقرر بازنگردانده است. ماجرا از آنجایی آغاز شد که در اوایل سال ٩١ سه وزیر دولت احمدی‌نژاد و رئیس بانک مرکزی وقت نامه‌ای را امضا می‌کنند که براساس آن مبلغی حدود یک‌ونیم میلیارد دلار وجه نقد و چندین محموله نفت و میعانات گازی در اختیار زنجانی قرار می‌گیرد.

به گزارش این روزنامه: چند ماه پیش از بازداشت زنجانی در ایران، رضا ضراب در ترکیه دستگیر شده بود. اتهام او هم پول‌شویی به سود ایران و جابه‌جایی غیرقانونی ارز و طلا به مقصد شرکت سورینت، متعلق به زنجانی بود. اکنون اولی در ایران زیر حکم است و دومی در آمریکا در انتظار حکم. بابک زنجانی متهم ردیف اول پرونده فساد نفتی در انتظار ابلاغ حکم دادگاه است تا بتواند به آن اعتراض کند؛ ازسوی‌دیگر رضا ضراب که سال ٢٠١٣ به دلیل اخلال در نظام اقتصادی ترکیه خبرساز و بازداشت شده بود و مجددا روز سوم فروردین در میامی آمریکا دستگیر شد به نیویورک منتقل می‌شود تا محاکمه شود.

تهدید همزمان تندروها

یدالله جوانی در مقاله اصلی روزنامه جوان نوشته : امریکایی‌ها برخی از شخصیت‌های برجسته سیاسی ایران را هرچند هم که دارای سابقه انقلابی هستند،‌ از جنس همان رجال سیاسی عصر قاجار و عصر پهلوی یافته‌اند که حاضر بودند برای رسیدن به دنیای خود، برخلاف منافع ملت خود به بیگانه امتیاز بدهند. امریکایی‌ها و اروپایی‌ها، اکنون به چنین افرادی در داخل ایران امید بسته‌اند و امیدوارند با قدرت یافتن بیش از پیش آنان در جمهوری اسلامی، شاهد تغییر رفتارهای نظام اسلامی باشند. یکی از مهم‌ترین حوزه‌هایی که امریکایی‌ها خواهان تغییر رفتار در آن حوزه از سوی دولتمردان و رهبران ایران هستند، حوزه دفاعی و خصوصاً حوزه اقتدار موشکی است.

به نظر روزنامه سپاه پاسداران امریکایی‌ها محدودسازی برنامه موشکی ایران را به مراتب باارزش‌تر از محدودسازی برنامه هسته‌ای ایران برای خود ارزیابی می‌کنند. به همین دلیل ا پس از «برجام» با تمرکز روی برنامه موشکی ایران و فضاسازی علیه این برنامه(که صرفاً جنبه افزایش قدرت دفاعی جمهوری اسلامی را دارد)، تحریم‌هایی را برخلاف تعهداتشان در برجام، علیه ایران وضع کرده‌اند.

سرمقاله جوان با اشاره به برکناری آیت الله منتظری از قایم مقامی رهبر جمله آیت الله خمینی را تکرار کرده که «تاریخ اسلام پر است از خیانت بزرگانش به اسلام.» و پرسیده: آیا ملت از چنین خیانت‌هایی خواهد گذشت؟

کیهان از طریق دیگری به همین نتیجه رسیده است.

منبع تصویر، Fahikhtegan Newspaper

توضیح تصویر،

کارتون علیرضا پاکدل، فرهیختگان

این روزنامه گزارش اصلی خود را به راز اهمیت نمازی ها توسط آمریکا اختصاص داده و آن جا نوشته که باقر نمازی بود که قبل از دیگران موضوع ان جی او یا موسسات غیردولتی را مطرح کرد و در پاسخ به شبهات پیرامون افزایش شکاف طبقاتی و نابرابری اجتماعی به دنبال پیروی از سیاست‌های استعماری اقتصاد جهانی در کتاب خود، فقیر شدن فقرا به دنبال تضعیف حاکمیت ملی در دوره پسا جهانی شدن در سایر کشورهای در حال توسعه را ناشی از ضعف جوامع مذکور و بی‌توجهی به توسعه مردم‌سالاری می‌داند و آگاهانه جامعه خودی را به پیروی از برنامه نفوذی غرب با هدف ورشکستگی اقتصاد ایرانی فرا می‌خواند.

کیهان در گزارش خود به این نتیجه رسیده که: لزوما مسئله آزادی باقر نمازی اولویت دولت آمریکا و هم‌پیمانانش نیست، بلکه حفظ «شبکه نفوذ» در ایران و اجرای مانور کامل «امنیت عوامل آمریکا» در کشورمان برای تکمیل پروژه تغییر، بسیار مهم است.

این روزنامه تندرو یادداشت روز خود را به هم به همین موضوع اختصاص دارد و مدعی شده که اسنادی دارد که نشان می‌دهد.

نمازی‌ها در این مدت با کدام مرکزمهم و تصمیم‌ساز و مرکز تحقیقات آن ویا با کدام افراد حشر و نشر بیشتری داشتند و چه کسانی از آنها بعنوان مشاور امین و نور چشمی بهره می‌بردند، و برخی به این عقیده می‌رسند که برای رسیدن به لبخند آمریکا،کشور را از حیاتی‌ترین و بدیهی‌ترین ابزار هر کشوری، یعنی توانمندی دفاعی محروم کنند و کار به جایی می‌رسد که مشاور رئیس جمهور، آرزو می‌کند ‌ای کاش اوباما به ایران هم سفری کند و همانطورکه مشکل رابطه با کوبا را حل کرد مشکل رابطه با ایران را هم حل کند!

یادداشت روز کیهان نیز در نهایت با نقل گفته آیت الله خمینی که «من با هیچکس عقد اخوت نبسته‌ام» به عزل آیت الله منتظری اشاره کرده و مدعی شده که مرز تحمل، تا آنجایی است که با اصول و آرمان‌های انقلاب تضادی وجود نداشته باشد.

همه احتمالات تصادفات جاده‌ای

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد نوشته: سال نو مبارک. در تعطیلات نوروزی امسال حدود سیصد و پنجاه نفر از هموطنان ما جان باختند. کاری که سقوط هواپیمای کانادا و انفجار فرودگاه بروکسل و زلزله در ژاپن و... نتوانست بکند؛ ما در جاده‌ها کردیم. ضمن تسلیت به بازماندگان، ما بر این باور هستیم که باید از ظرفیت‌های‌مان در جهت کاهش تلفات جاده‌ای استفاده کنیم.

طنزنویس مثال زده که: اگر ظریف را با خودرو می‌فرستادیم مسافرت مخ همه راننده‌ها را زده بود و چنان مذاکراتی با آنها کرده بود که همه یا برمی‌گشتند خانه یا حتی وقتی سبقت آزاد هم بود به هم می‌گفتند جان شما نمی‌شود. اول شما بفرمایید.

یک رییس‌جمهوری سابق بر این داشتیم که اگر در جاده بود با همه مسافران چنان گفت‌وگوی تمدن‌ها می‌کرد که همه سفرشان را تکرار می‌کردند و جمع می‌شدند دماوند پای حرف‌هاش. اگر کوچک‌زاده را می‌فرستادیم شمال فرمان و ترمز ماشین را می‌کند. فقط یک کیهان می‌گذاشت توی ماشین و می‌خواند «می‌خوام برم دریا کنار... دریا کنار میگن قشنگه» ماشین خودش خودکار بدون حادثه می‌رسید دریا کنار و میزد زیر گریه !

طنز اعتماد به این جا رسیده که: هرکس را فرستادید شمال، پوتین را نفرستید. پوتین عاشق کریمه است. مزاحمش نشوید.

زیان منازعات سیاسی خشن

جلال خوش چهره در سرمقاله ابتکار نوشته: بیشترین آسیب به کشور در سال جدید، ‌تشدید منازعات جناحی می‌تواند باشد. ابزار مخالفان، بی‌مقدار نشان دادن توافق هسته‌ای است که توانسته کشور را در کمترین امتیاز، از افزایش تحریم‌های نفس‌گیر و آسیب زننده به کیان اقتصادی کشور برهاند. آنان تعامل سازنده و بهره‌گیری عقلانی از ابزار دیپلماسی را در برون رفت کشور از حلقه تنگ و متحد مخالفان بیرونی به عنوان عقب‌نشینی دولت یازدهم تعبیر می‌کنند و تغییر رویکردهای جهانی به نظام جمهوری اسلامی را از تجدید نظر‌خواهی به قبول واقعیت آن در صحنه جهانی نادیده می‌گیرند.

به نوشته این مقاله انتخابات هفتم اسفند ۹۴ گواهی است بر همسویی اکثریت قاطع ملت با رویکردی که دولت به پشتوانه آراء مردم در سیاست‌‌ورزی‌های خود دنبال کرده و می‌کند. اینکه مخالفان همچنان مدعی هم‌صدایی و سخن گفتن از جانب مردم هستند، دو دلیل روشن دارد: عامدانه مردم را نمی‌بینند و خواست آنان را نمی‌شناسند، یا می‌دانند و بی‌آنکه بخواهند دلایل رویگردانی اکثریت مردم را از خود تحلیل و تفسیر کنند، همچنان بر طبلی می‌کوبند که نتایج آن در دو انتخابات خرداد۹۲ و اسفند ۹۴ به طرزی شوک آور رخ نمود.

مخالفان تندخو بی‌توجه به اولویت‌های کشور که ریشه در مطالبات واقعی مردم دارد، بنای خود را در به هم زدن آرامش فضای عمومی گذاشته و در این راه چنان عمل می‌کنند که گویی منافع بلند مدت خود را نیز از یاد برده‌اند. هنر دولت در این بزنگاه، حفظ خونسردی و دفاع از آرامش است. تشدید منازعات جناحی به نفع هیچکس نیست.

تقصیر مردم چیست؟

منبع تصویر، Etemaad Newspaper

توضیح تصویر،

کارتون فیروزه مظفری، اعتماد

بهمن کشاورز در مقاله ای در شرق پرسیده اگر مردم در امتحان بزرگ الهی در هفتم اسفند نظام را تأیید کردند پس بدوبیراه‌گفتن به تعداد نامشخصی از همین مردم، که به هر کسی می‌تواند توجه پیدا کند، چه محملی دارد؟ آیا واقعا باید پذیرفت «خارج‌نشینان» و «ضدانقلاب» و «کسانی که با نظام مخالف هستند» می‌توانند «تصمیم بگیرند» که در انتخابات اثر بگذارند؟ اگر چنین باشد پرسش‌های بی‌شمار و چون‌وچراهای فراوانی را می‌توان طرح کرد.

این حقوقدان از تندروها پرسیده: رأی‌دهندگان، یعنی مردم ایران، جز اینکه پای صندوق‌ها رفته و به عده‌ای از کسانی که از خان‌های متعدد گذشته و تأیید صلاحیت شده بودند رأی دادند، چه کرده‌اند که باید به ارتکاب «اعمال زشت و قبیح و شنیع» متهم شوند؟ و در معرض اتهام هم‌نوایی با ضدانقلاب و ادامه مسیر آن نیز قرار گیرند؟ آنهایی هم که فهرست درست کردند مگر افراد فهرست‌شان اتباع آمریکا یا اسرائیل یا عربستان بودند که حمایت از آنها کاری «زشت و شنیع» و «هم‌نوایی ادامه مسیر ضدانقلاب» محسوب شود؟

در پایان مقاله شرق آمده: خلاصه اینکه انتخاباتی با رعایت همه ضوابط و قوانین و نظارت استصوابی انجام شد که مورد تأیید و حتی تحسین مقام معظم رهبری هم بود. مردم هم رفتند و ٦٢ درصدشان به فهرست‌های موجود و تأییدشده رأی دادند (یا رأی ندادند). اینکه بدوبیراه‌گفتن ندارد! خداوند عاقبت همه ما را ختم به خیر کند.

پاره کردن برجام ممکن نیست

حسن بهشتی پور در سرمقاله فرهیختگان نوشته:امروزه شورای امنیت پس از ساعت‌ها مذاکرات قادر نیست درباره نوع برخورد با موشک‌های ایران به نتیجه‌ای واحد رسیده و تصمیم‌گیری کند، تنها به این دلیل که ایران سیاست شفاف‌سازی را در پیش گرفته و بهانه را از دست دشمن گرفته است که اگر آنها همان بهانه‌های قبلی را داشتند بلافاصله قطعنامه جدیدی برای ما صادر می‌کردند، اما اکنون همان ۶ قطعنامه پیشین نیز لغو شده است و تلاش برخی کشورها برای صدور تحریم‌های جدید علیه ایران بی‌نتیجه مانده.

با این وجود نویسنده معقتد است: مردم باید نسبت به برجام و پیامدهای مثبت آن آگاه باشند و بدانند که کشور از طریق برجام تا به امروز توانسته بسیاری از مسائل را حل و فصل کند. نمی‌توان منکر شد که فضای تهدید علیه امنیت ملی کشور برداشته شده و فضای محدود‌کننده اقتصاد و تجارت از میان رفته است. به‌طور مثال کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران پیش از این نمی‌توانست به کشورهای اروپایی سفر کرده و نقل و انتقالات انجام دهد، اما امروزه به برکت برجام رفت و آمدها و تجارت از سر گرفته شده است. از سوی دیگر بیمه این کشتی‌ها به دلیل تهدیدات و فشارها افزایش یافته و دردسرهای بسیاری را به دنبال داشته که در حال حاضر این مشکل نیز رفع شده است.

سرمقاله فرهیختگان در نهایت اشاره کرده: در داخل و خارج از کشور برخی سخن از پاره کردن برجام و برهم زدن این توافق بر زبان می‌آورند؛ در پاسخ به چنین افرادی باید گفت در سیاست نمی‌توان و نباید به شیوه‌ای مطلق صحبت کرد. برجام سندی بین‌المللی است و لغو یا پاره کردن آن امکان‌پذیر نیست و اینها تنها تبلیغاتی است که برخی کاندیداها در زمان انتخابات بر زبان می‌آورند، اما نهایت امر آنچه که از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، منافع و امنیت ملی آن کشور است. منافع ملی آمریکا و ایران در حال حاضر ادامه برجام است؛ اگرچه شاید این توافق به صورت کامل برای هر دو طرف مطلوب نباشد.

پاشنه‌های آشیل دولت

قاسم نیک‌جو در سرمقاله مردم‌سالاری نوشته: دولت روحانی از زمان روی کار آمدن توانسته است در برخی از حوزه‌ها به موفقیت‌های قابل توجهی دست یابد حوزه‌هایی نظیر سیاست خارجه،رفع تحریم‌های فراگیر بین‌المللی، امنیت و ثبات داخلی و کاهش و کنترل تورم افسار‌گسیخته .اما دو موضوع مهمی‌که می‌تواند موفقیت و مقبولیت دولت روحانی را به شدت به محاق ببرد و شاید حتی شکست سنگین انتخاباتی را در انتخابات ریاست جمهوری۹۶ بر این دولت تحمیل نماید اولی تداوم وضعیت رکود اقتصادی و دومی‌نیز عدم بهبود وضع معیشتی طبقات کم درآمد جامعه است.

نویسنده این مقاله معتقد است دولت اگر مایل است در انتخابات آینده ریاست جمهوری یک پیروزی انتخاباتی قاطع و بی‌دردسری داشته باشد می‌بایست هرچه زودتر نسبت به حل این دو معضل اقتصادی کمر همت بگمارد.رکود اقتصادی که از سال ۹۳ به اینطرف شروع شده است هنوز علائم بهبودی آن پدیدار نگشته است و شواهد و قرائن حکایت از تداوم این وضع اقتصادی در سال ۹۵ دارد.امری که دولت می‌بایست هر چه زودتر نسبت به اصلاحات سیاست‌ها و به کارگیری راهبردهای جدید در مورد آن اقدام فوری و عاجل نماید.

نویسنده سرمقاله مردم سالاری اظهار عقیده که یکی از بهترین وکم‌هزینه‌ترین اینگونه از سیاست‌ها اصلاح روند پرداخت یارانه‌هاست.تعلل دولت در زمینه حذف یارانه دهک‌های پردرآمدتر و انتقال منابع مالی آزاد به دهک‌های کم درآمدتر بیش از این جایز نخواهد بود. در نهایت اینکه توجه و تاکید بیشتر بر قشر کم‌درآمد جامعه برای دولت روحانی بسیار حیاتی است تا بتواند همچنان جایگاه سیاسی خود را حفظ نماید.

روزی در کاخ‌سفید

منبع تصویر، Shahrvand Newspaper

توضیح تصویر،

کارتون کیوان زرگری، شهروند

سوشیانس شجاعی‌فرد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در ستون طنز شهروند نوشته: هنوز کمر از زیر ویرانه‌های برجا‌مانده‌ از بعضی‌ها راست نکرده‌ایم (که خب البته این مشکل جسمی خودمان است!) حالا باید دلواپس انتخابات آینده آمریکا هم باشیم. پدیده‌ای به نام دونالد ترامپ که نه‌تنها لرزه بر اندام نیمی از آمریکایی‌ها انداخته، بلکه لرزه بر اندام ایرانی‌ها هم انداخته است!

طنزنویس با این مقدمه مصاحبه خود با دونالد ترامپ را شرح داده که تا آمده سووال کند ترامپ گفته: اجازه بدید من زیپم رو بالا بکشم بعد شروع کنید! از ساعت چند اینجایید؟

شهرونگ: دو سه ساعتی هست! عرضم به حضور شما که ما از روزنامه شهروند اومدیم، چند تا سوال داشتیم ....

ترامپ: کی شما رو راه داد به آمریکا؟ چرا باید شما به آمریکا بیایید؟ اگر من رئیس‌جمهوری بشم، در روز اول ریاست جمهوریم اول توافق ایران رو پاره می‌کنم، بعد یک شارژ ایرانسل می‌خرم و باهاش زنگ می‌زنم دادستان کل آمریکا و میگم طنزنویس‌های «شهروند» رو به آمریکا راه نده. این سیاست منه، این کاریه که من انجاش میدم!

شهرونگ: خب چرا؟

ترامپ: چون شماها در حملات یازده سپتامبر دست داشتید، شماها در حمله به متروی لندن دست داشتید، شما در حمله کریستف کلمب به آمریکا نقش داشتید، شما در حملات مغول‌ها دست داشتید، اصلا جنگ جهانی دوم دست شماها توش بوده...!

کی تو رو فرستاده؟! کلینتون؟! هیلاری؟! از اون چمدون دلارها بهتون رسیده؟! برو بهش بگو، دونالد گفت، از تو گنده‌تر هم نمیتونه جلوی من وایسه، تو که جای خود داری، اصلا بذار من راجع به یک خانومی با شما صحبت کنم به نام خانم مونیکا لوینسکی!

شهرونگ: بفرمایید

ترامپ: بگم؟!

شهرونگ: نه، نمی‌خواد بگی! من فکر کنم برگردم ایران بهتره! همه جای دنیا آسمون یک رنگه!