فرمانده سپاه پاسداران: برجام مدل رفتار نظام در موضوعات دیگر نیست

حق نشر عکس TASNIM
Image caption فرمانده سپاه گفته "ما قبل از آن که برای گزینه‌های سیاسی و دیپلماتیک آماده باشیم برای گزینه‌ نظامی آماده شده‌ایم"

سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران گفته است که "برجام هرگز به عنوان یک سند افتخار تلقی نشده و نخواهد... و اگر به عنوان یک الگو تلقی شود، نشانه‌ کوتاهی فکر و خودتحقیری" است.

فرمانده سپاه امروز ۱۷ فروردین (۵ آوریل) در اولین جلسه شورای عالی فرماندهان سپاه در سال ۱۳۹۵ سخنرانی کرده است.

آقای جعفری گفته "برجام یک نسخه‌ دیپلماسی است که با فرجام نامعینی که بخش اعظم آن تعهدات دشمن بدعهد و کینه توز است، نمی‌تواند مدل رفتار حاکمیتی نظام در موضوعات دیگر قلمداد شود."

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران پس از حصول توافق جامع اتمی با گروه ۱+۵ و اجرای آن از جمله در پیام نوروزی خود گفته بود که "مردم برجام ۲ را در انتخابات ۷ اسفند کلید زدند" که به گفته او همان برنامه جامع اقدام مشترک "در داخل کشور است".

حق نشر عکس ISNA
Image caption حسن روحانی تاکنون چندین بار گفته است که برجام می تواند نمونه ای برای حل دیگر مسائل باشد

در اولین واکنش به این گفته ها، ساعاتی پس از انتشار پیام نوروزی آقای روحانی، آیت الله علی خامنه ای رهبر ایران در مشهد و در اولین سخنرانی خود در سال جدید خورشیدی به صراحت از کسانی انتقاد کرد که به دنبال حل مشکلات "طبق مدل و میل آمریکا" هستند و می گویند "در قضایای منطقه و قانون اساسی کشور باید برجام ۲ و ۳ و غیره باید به وجود بیاید".

رهبر ایران گفت: "معنای این حرف این است که جمهوری اسلامی از مسائل اساسی که به حکم اسلام و برجستگی های نظام جمهوری اسلامی به آن پایبند است صرف نظر کند."

از زمان اظهارات رهبر ایران، منتقدان دولت به زبانی صریح تر از گذشته از این توافق انتقاد می کنند و احتمال توافق برای "برجام های دیگر" را منتفی می خوانند.

فرمانده سپاه پاسداران امروز گفته "در سال های دور و نزدیک، ما هرگز به برجام‌های دیگر فکر نمی‌کنیم و به غلبه بر دشمن و خاموش کردن صداهای تهدیدآمیز آنان و ایستادگی روی اصول و ارزش های انقلابی مان می‌اندیشیم."

آقای جعفری گفته "مردم ما با اکراه این برجام را پذیرفتند مگر این برجام تاکنون چه نتایجی برای مردم داشته که برجام‌های دیگری را بپذیریم؟ مردم ما، روحیه و تفکر انقلابی را هرگز با روحیه و تفکر انفعالی عوض نمی‌کنند".

فرمانده سپاه همچنین درباره واکنش ها به آزمایش اخیر موشکی ایران گفته است که "ما از جنگ استقبال نمی‌کنیم... اما سال هاست با فرض جنگ گسترده با آمریکا و متحدینش قدرت ساخته‌ایم و همه‌ ظرفیت‌ها و توانمندی خود را برای پیروزی‌های قاطع در برابر چنین دشمنانی گسترش داده‌ایم. ما قبل از آن که برای گزینه‌های سیاسی و دیپلماتیک آماده باشیم برای گزینه‌ نظامی آماده شده‌ایم".