تأکید رهبر ایران بر نقش معاون اول رئیس جمهور در اجرای اقتصاد مقاومتی

آیت الله خامنه ای و اسحاق جهانگیری حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption آیت الله خامنه ای و اسحاق جهانگیری

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در دیدار نوروزی با گروهی از مسئولان قوای سه گانه در ایران بر "نقش ویژه" اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهور در "فرماندهی قرارگاه اقتصاد مقاومتی" تأکید کرده است.

آقای خامنه ای در این دیدار که امروز چهارشنبه ۱۸ فروردین (۶ آوریل) در تهران برگزار شد، گفت: "اداره کشور که مسئولیت آن بر عهده دولت و شخص رئیس جمهور محترم است، کار بسیار سختی است و با توجه به اشتغالات فراوان و گسترده رئیس جمهور محترم، معاون اول رئیس جمهور که دارای جایگاه ممتازی است می تواند نقش ویژه ای برای فرماندهی قرارگاه اقتصاد مقاومتی ایفاء کند".

دفتر رهبر ایران گزارش داده است که "جمعی از اعضای هیئت دولت، هیئت رئیسه مجلس، مسئولان عالی دستگاه قضایی و مسئولان بعضی نهادها" در دیدار امروز حاضر بودند، اما در تصاویر منتشر شده از این دیدار، روسای قوا دیده نمی شوند.

رهبر ایران گفته است که "ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی" باید فعالیت دستگاه های حکومتی را رصد کند و جلوی اقدامات دستگاه هایی را بگیرد که "بر خلاف اقتصاد مقاومتی حرکت می کنند".

او گفته که از همه اقدامات دولت، مجلس و قوه قضائیه حمایت جدی خواهد کرد "اما مهم این است که احساس شود کاری که انجام می گیرد، برای منافع ملی مفید و لازم است".

آیت الله خامنه ای اخیرا در چند سخنرانی به تلویح و تصریح از بعضی سیاست های حسن روحانی، رئیس جمهور انتقاد کرده و نگاه او به توافق جامع اتمی، رابطه با غرب و سیاست "آشتی ملی" که به نام "برجام ۲" معرفی شده بود را نادرست خوانده است.

او امروز گفته است: "به آمریکایی ها نمی توان اعتماد کرد... باید به توانایی های خودمان اعتماد کنیم".

آقای خامنه ای اوایل شهریورماه سال گذشته خورشیدی گفته بود که برای اجرای برنامه های اقتصاد مقاومتی "باید یک ستاد قوی و هوشمند و نافذالکلمه تشکیل بشود. من البته اطلاع دارم که آقای رئیس‌جمهور شورایی را تشکیل داده‌اند، خود ایشان هم شرکت می کنند، بسیار هم کار خوبی است؛ اما این آن ستاد فرماندهی نیست... یک ستادی لازم است مثل ستادهای فرماندهی که ما در دوره جنگ داشتیم و در بعضی از کارهای دیگر هم یک ستادهای فرماندهی ایجاد شده".

هیئت دولت ایران در پی این سخنان تشکیل "ستاد راهبردی اقتصاد مقاومتی" را به ریاست معاون اول رئیس جمهور تصویب کرد که وزیران نفت، اقتصاد، نیرو، کشور، کشاورزی، راه، دفاع، صنعت، کار، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی، رئیس سازمان میراث فرهنگی، رئیس سازمان صدا و سیما، رئیس کل بانک مرکزی، معاون پارلمانی رئیس جمهور، معاون علمی رئیس جمهور، مشاور اقتصادی رئیس جمهور، رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی و ۳ اقتصاددان به انتخاب رئیس ستاد اعضای آن بودند.

مدتی بعد مجید انصاری، معاون پارلمانی رئیس جمهور ایران گفت که آیت‌الله خامنه‌ای در جلسه‌ای با اعضای هیئت دولت نام ستاد راهبردی اقتصاد مقاومتی را به "ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی" تغییر داده و بر اجرای جدی‌تر اقتصاد مقاومتی تأکید کرده است.

اصطلاح "اقتصاد مقاومتی" را آیت الله خامنه ای نخستین بار در اواسط سال ۱۳۸۹ و در مورد نحوه مقابله با تحریم های بین المللی علیه ایران به کار برد. او در بهمن ماه سال ۱۳۹۲ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی را که در مجمع تشخیص مصلحت تصویب شده بود، به دولت، مجلس و قوه قضائیه ابلاغ کرد و به آنها دستور داد که این سیاست‌ها را "بی درنگ و با زمان‌بندی مشخص" اجرا کنند. آقای خامنه‌ای از آن پس بارها از کندی روند اجرای این سیاست‌ها گله کرده است.