وزارت کشور ایران: بر سر منتخب سوم اصفهان در مجلس با شورای نگهبان اختلاف داریم

حق نشر عکس ilna
Image caption منتخب سوم اصفهان در انتخابات دوره دهم مجلس شورای اسلامی، مینو خالقی است

محمدحسین مقیمی، رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور ایران گفته است که بر سر منتخب سوم اصفهان در مجلس که شورای نگهبان آرای او را باطل اعلام کرده، با این شورا اختلاف نظر وجود دارد.

منتخب سوم اصفهان در انتخابات مجلس شورای اسلامی که هفتم اسفند سال گذشته برگزار شد، مینو خالقی از فهرست امید (مورد حمایت اصلاح طلبان) است.

رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور امروز ۱۸ فروردین (۶ آوریل) گفت "اختلاف میان شورای نگهبان و وزارت کشور در خصوص آرای منتخب سوم اصفهان موضوع بسیار مهمی است" و "امیدواریم درباره انتخابات شهرستان اصفهان و نفر سوم منتخب نیز به تعامل لازم" برسیم.

مطابق قانون انتخابات در ایران، وزارت کشور مجری و شورای نگهبان ناظر انتخابات مجلس شورای اسلامی است و باید صحبت انتخابات به تایید این شورا برسد.

به گفته آقای مقیمی وزارت کشور "تمام دلایل، نظرات و مستندات حقوقی" خود را برای شورای نگهبان فرستاده و برای اظهارنظر درباره انتخابات اصفهان "منتظر نظر شورای نگهبان" خواهد ماند.

ساعاتی پس از اظهارات آقای مقیمی، سیامک ره پیک، سخنگوی هیات مرکزی نظارت بر انتخابات (شورای نگهبان) گفت که تصمیم این شورا "بر اساس موازین و چارچوب‌های قانونی بوده و در تصمیمات قبلی تغییری ایجاد نشده است."

آقای ره پیک پیش از این گفته بود با ابطال آرای خانم خالقی، تکلیف یک کرسی باقی مانده از مجموع ۵ کرسی اصفهان در مجلس، در انتخابات میان‌دوره‌ای مشخص خواهد شد که خرداد سال آینده برگزار می‌شود.

استاندار اصفهان در پاسخ به این اظهارات گفته بود حتی در صورت بی نتیجه ماندن اعتراض خانم خالقی، منطقا باید نفر ششم که ۲۶.۲ درصد آراء را به دست آورده، بدون نیاز به رقابت در دور دوم وارد مجلس شود.

دور دوم انتخابات مجلس دهم، ۱۰ اردیبهشت برگزار می‌شود.

نفر ششم انتخابات در حوزه انتخابیه اصفهان علیرضا آجدانی است که نام او هم در فهرست امید (ائتلاف اصلاح طلبان و میانه روها) قرار دارد.