درختان باغ دروس قطع شده یا نشده؛ مسئله این است

تصاویر هوایی باغ مورد بحث قبل و بعد از ماجرا حق نشر عکس ISNA
Image caption تصاویر هوایی باغ مورد بحث قبل و بعد از ماجرا

انتشار خبر قطع درختان در باغی در خیابان دروس تهران واکنش‌های متفاوتی برانگیخته است. ساکنان منطقه نگران از وضعیت پیش آمده با شورای شهر و شهرداری تماس گرفتند و موضوع به رسانه‌ها کشید.

شهرداری منطقه در همان ابتدا اصل چنین مسئله‌ای را تکذیب کرده است.

علی ولی‌زاده، رئیس اداره فضای سبز شهرداری منطقه سه تهران در گفتگو با خبرگزاری مهر گفته بود: "بازدیدی از این باغ ۵ هزار متری در منطقه دروس در شمیرانات داشتم؛ آنجا هیچ درختی قطع نشده است."

این مقام شهرداری در ادامه گفته بود: "همسایگان این باغ صدای کمپرسور حفر چاه را شنیده‌اند و گمان کرده‌اند که صاحبان باغ در حال قطع درخت هستند. اما در بازدید به همراه بازرس سازمان پارک‌ها و فضای سبز دیدیم که ۹۷ درخت در باغ موجود است که هیچ کدام قطع نشده است."

به گفته مسئولان شهرداری، قرار است در این باغ یک ساختمان ۹ طبقه ساخته شود و این ساخت و ساز در محوطه استخر و بنای قدیمی انجام خواهد شد و به درختان آسیبی نمی‌رسد.

رئیس اداره فضای سبز شهرداری منطقه سه تهران گفته بود: "احتمالاً منظر خانه‌های برخی از همسایگان از باغ به ساختمان تغییر می‌کند و به همین دلیل گزارش خلاف واقع داده‌اند."

در ادامه، علی محمد مختاری، مدیرعامل سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهرداری تهران نیز با تأکید بر اینکه هیچ درختی در این باغ قطع نشده است، گفت: "اگر در هر گوشه‌ای از این شهر درختی قطع شود، مطابق قانون با متخلفان برخورد و موضوع را از طریق مراجع قضایی پیگیری می‌کنیم، اما در بازرسی‌هایی که از محل داشته‌ایم هیچ درختی در این باغ قطع نشده است."

این در حالی است که اعضای شورای شهر از همان ابتدا با تاکید بر این موضوع که درختان این باغ قطع شده، خواستار رسیدگی شده بودند.

محمد حقانی، رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران با اشاره به خاکبرداری در این باغ گفت: "قطعاً قطع درختان با موافقت شهرداری انجام شده، زیرا منطقه هم دارای شهردار کشیک و هم شهردار ناحیه است."

آقای حقانی با اشاره به مجوزهایی که برای "برج باغ" صادر می‌شود گفت: "این مجوزها غیر قانونی است و قرار است اعضای شورا مصوبه برج باغ‌ها را به طور کامل لغو کنند."

مصوبه برج باغ که از سال ۱۳۸۳ اجرایی شد، مورد انتقاد برخی از کارشناسان قرار گرفته است.

بر اساس این مصوبه صاحبان زمین‌ها و باغ‌ها در مناطق مختلف می‌توانند با رعایت پاره ای ضوابط، در زمین و باغ خود ساختمان‌های بلند بسازند.

رئیس کمیته محیط‌زیست شورای شهر تهران در مورد باغ ۵ هزار متری دروس نیز گفت: "این باغ بعد از دست به دست شدن بین نهادهای مختلف توسط شخصی خریداری شد و در بهمن ماه سال گذشته پروانه برج باغ گرفت."

آقای حقانی همچنین به خبرگزاری تسنیم گفته است که درختان قطع شده باغ دروس در ایام نوروز توسط یک پاترول از باغ خارج شده است. او گفت: "فردی که در این باغ بود و ۵ بادیگارد داشت همان فردی است که درختان منطقه چهار را قطع می‌کرده است آنها یک گروه چند نفره هستند که به جان باغ های تهران افتاده‌اند."

آقای حقانی همچنین ادعای مطرح شده در مورد جابجایی بعضی درختان را "شوخی" توصیف کرد و گفت: "چند شرکت ایجاد شده‌اند که درخت‌ها را دانه‌ای ۱۲۰ میلیون تومان جا به جا می‌کنند که آن ها هم خشک می‌شود."

در ادامه پیگیری‌های انجام شده توسط شورای شهر، مجتبی عبداللهی، معاون خدمات شهری شهرداری تهران گفت: "یقین دارم قطع درختان در ایام نوروز انجام نگرفته است."

این اظهارات نوعی تغییر موضع شهرداری تلقی شده است که در ابتدا قطع شدن درختان را تکذیب کرده بود.

آقای عبداللهی همچنین گفت: "بنده بعد از پخش گزارش مربوط به قطع درختان باغ دروس با هماهنگی مالک به این باغ مراجعه کردم. اگر در این خصوص اشتباهی کرده باشم نه یک بار بلکه چند بار عذرخواهی خواهم کرد، اما یقین دارم قطع درختان در ایام نوروز انجام نگرفته است. از اعضای شورا خواهشمندم به بنده اعتماد کنند و توضیحات بنده را بپذیرند."