انتقاد رئیس جمهور ایران از 'درشت‌گویی' درباره برجام

حق نشر عکس MEHR
Image caption رئیس جمهور ایران در مراسم روز فناوری هسته‌ای چند پروژه جدید را در ارتباط با برنامه اتمی ایران افتتاح کرد

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران با انتقاد از "درشت‌گویی و حرف‌های بی‌پایه زدن" درباره توافق هسته‌ای ایران هشدار داده است که برجام، فرصتی دائمی نیست و "اگر عده معدودی موفق شوند و نگذارند ما به خوبی از این فرصت استفاده کنیم این فرصت باز نمی‌گردد".

آقای روحانی در مراسم جشن روز فناوری هسته‌ای در ایران درباره نگاه "افراطی" به توافق هسته‌ای هشدار داده و گفته است: "ما نمی توانیم صددرصد به دیگری اعتماد کنیم اما نمی‌توانیم صدردرصد هم نسبت به یکی بدبین باشیم".

در هفته‌های اخیر رهبر ایران و هواداران او از "ندیدن نتیجه ملموس" از توافق هسته‌ای و همین طور سیاست‌های اقتصادی دولت آقای روحانی انتقاد کرده‌ و بارها درباره اعتماد به کشورهای غربی به ویژه آمریکا هشدار داده‌اند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران می‌گوید آمریکایی‌ها به وعده‌هایشان عمل نکرده‌اند و از راه‌های مختلف مانع از تحقق تعهدات از جمله باز شدن معاملات بانکی و بازگرداندن پول‌های ایران شده‌اند.

رئیس جمهور ایران در سخنرانی امروز خود از "حرف‌های بی‌پایه زدن" درباره برجام انتقاد کرد و گفت از فرصت پیش‌آمده که دائمی هم نیست باید استفاده کرد نه این که "ترس و رعب را بیفشانده و ترس و رعب درو کنیم".

آقای روحانی گفت که کار دولت او از ابتدا مبارزه با "پروژه ایران‌هراسی" بوده و درباره سخنان و اقداماتی که "دو مرتبه آن ایران هراسی شکست‌خورده از بین رفته را زنده کند" هشدار داد.

در هفته‌های اخیر آزمایش‌های موشکی ایران که انتقاد شورای امنیت و قدرت‌های غربی را به دنبال داشته، به موضوعی پرتنش در فضای سیاسی ایران تبدیل شده است.

آیت‌الله خامنه‌‌ای با انتقاد از کسانی که مذاکره را بر توان موشکی ایران مقدم می‌دانند، به صراحت گفته است که هم‌زمان با مذاکره، ایران باید برنامه موشکی خود را توسعه دهد.

آقای روحانی در سخنان امروز خود امروز تلاش کرد به همسایگان ایران اطمینان دهد که ایران تهدیدی برای آنها نیست و تصریح کرد که "هر قدرت نظامی و سلاح ما در کشور ما برای ایجاد امنیت در کشور ما و در منطقه است".

مطالب مرتبط