واکنش روحانی به انتقاد فرمانده سپاه: برجام یک افتخار سیاسی و حقوقی برای ملت ایران است

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران که در جریان یک سفر استانی به زادگاهش سمنان سفر کرده در یک سخنرانی به انتقادها از توافق جامع اتمی واکنش نشان داده و از جمله تلویحا به اظهارات سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران پاسخ داده است.

رئیس جمهور ایران امروز ۳۱ فروردین (۱۹ آوریل) گفته "آنهایی که سؤال می‌کنند و می‌گویند برجام (توافق جامع اتمی) چه کار کرده است، برجام یک افتخار سیاسی و حقوقی برای ملت ایران ثبت کرده است."

فرمانده سپاه پاسداران به تازگی ضمن انتقاد از الگو شدن برجام برای حل و فصل مسائل داخلی گفته بود: "مردم ما با اکراه این برجام را پذیرفتند. مگر این برجام تاکنون چه نتایجی برای مردم داشته که برجام‌های دیگری را بپذیریم؟ مردم ما، روحیه و تفکر انقلابی را هرگز با روحیه و تفکر انفعالی عوض نمی‌کنند". بیشتر بخوانید

آقای روحانی در سخنرانی امروز گفته: "مگر مردم ما یادشان رفته هیچ پولی از طریق بانک منتقل و داد و ستد نمی‌شد. رفته بودیم به قرن نوزدهم؛ همه چیز از طریق صرافی‌ها حل و فصل می‌شد. تمام کانال‌های بانکی به روی ایران بسته شده بود".

حق نشر عکس president.ir
Image caption رئیس جمهور ایران در ایستگاه قطار سمنان مورد استقبال مقام های محلی قرار گرفت و از گارد تشریفات سان دید

دامنه انتقادها از برجام پس از آن بالا گرفت که آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران در چند سخنرانی اخیر خود از "محسوس نبودن نتایج عملی مذاکرات و توافق" انتقاد کرد و گفت: "رفت و آمد با غربی ها تاکنون هیچ اثر مثبتی نداشته است."

اما رئیس جمهور ایران امروز گفته: "بازسازی و نوسازی بعد از یک ویرانی، زمان می برد. فقط ۳ ماه از اجرای برجام گذشته اما برخی فکر می کنند ۳۰ سال گذشته است، در این سه ماه ببینید چه گشایش های فراوانی ایجاد شده است."

این در حالی است که وزارت امور خارجه ایران دو روز پیش در اولین گزارش روند اجرای توافق برجام به مجلس، نوشت که "بهانه‌تراشی، کارشکنی و تعلل طرف آمریکایی به خصوص وزارت خزانه‌داری آمریکا" بر سر راه اجرای برجام مشکل اساسی ایجاد کرده است.

ولی الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی هم گفته "ما در مجموع نتوانسته‌ایم به دارایی‌های مسدودشده خود در خارج دسترسی پیدا کنیم".

قرار است وزرای امور خارجه ایران و آمریکا امروز در نیویورک درباره میزبان پیشرفت در اجرای توافق با هم مذاکره کنند.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا در آستانه این دیدار گفته است که دارایی مسدود شده ایران حدود ۵۵ میلیارد دلار بوده، اما دولت ایران تاکنون تنها به ۳ میلیارد دلار از این مبلغ دسترسی پیدا کرده است.