توافق شورای همکاری با آمریکا برای رهگیری 'کشتی‌های حامل سلاح ایران به مقصد یمن'

حق نشر عکس Reuters
Image caption دبیرکل شورای همکاری و وزیر دفاع آمریکا در یک کنفرانس خبری مشترک در ریاض شرکت کردند

عبداللطیف زیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس در یک کنفرانس خبری مشترک در ریاض با اشتون کارتر، وزیر دفاع آمریکا از توافق این شورا با آمریکا برای رهگیری "کشتی های حامل سلاح ایران به یمن" خبر داده است.

آقای زیانی امروز اول اردیبهشت (۲۰ آوریل) گفت که ۶ کشور عرب عضو شورای همکاری خلیج فارس و آمریکا و به توافق رسیده اند که در یک همکاری مشترک از جلوی کشتی های حامل سلاح و تسلیحات نظامی ایران به یمن را بگیرند.

ایران و عربستان بر سر مسائل یمن اختلافات عمیقی دارند. عربستان ایران را به دخالت در امور یمن و حمایت تسلیحاتی از حوثی ها متهم می کند و ایران می گوید که حملات نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان به یمن، همانند رفتار اسرائیل و "کشتار مسلمانان" است.

توافق تازه کشورهای عربی شورای همکاری خلیج فارس، پس از جلسه وزاری دفاع این کشورها با همتای آمریکایی شان اعلام شد.

عربستان سعودی، بحرین، قطر، امارات متحده عربی، کویت و عمان شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس هستند.

حق نشر عکس Getty
Image caption توافق تازه کشورهای شورای همکاری خلیج فارس، پس از جلسه وزاری دفاع این کشورها با همتای آمریکایی شان اعلام شد

آقای کارتر امروز در کنفرانس خبری مشترک با دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس بار دیگر بر حمایت آمریکا از کشورهای عضو این شورا تاکید کرده و گفته است که حفظ امنیت کشورهای منطقه در برابر اقدامات ایران برای آمریکا اهمیت دارد.

جلسه امروز وزاری دفاع کشورهای شورای همکاری خلیج فارس و وزیر دفاع آمریکا همزمان با سفر باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده برگزار شده است. آقای اوباما قرار است با رهبران این کشور در یک نشست مشترک شرکت کند.

این نشست همزمان با افزایش تشنج ها میان عربستان سعودی و ایران برگزار می شود. تنش میان روابط دو کشور از زمان حمله به اماکن دیپلماتیک عربستان در ایران رو به فزونی بوده است. عربستان سعودی روابط خود را با ایران قطع کرده و دست به تحرکات سیاسی علیه ایران زده است.

در پی این تحرکات، تبحرین، سومالی، جیبوتی، سودان و مجمع الجزایر کومور (قمر) روابط خود با ایران را قطع کردند و امارات متحده عربی هم مناسبات خود را به سطح کاردار تقلیل داده است.

در تازه ترین اقدام، امروز پارلمان بحرین از دولت این کشور خواست که به ایران "اعلام جنگ" کند.

این درخواست پس از آن صورت گرفت که یک نظامی بحرینی در درگیرها در این کشور کشته شد و پارلمان بحرین آن را به ایران و حزب الله لبنان نسبت داد.