محسنی اژه‌ای: سازمان زندان‌ها و پزشکی قانونی درباره امید کوکبی نظر می‌دهند

حق نشر عکس Personal Pages

سخنگوی قوه قضاییه ایران گفته است که اگر پزشک قانونی درباره وضعیت امید کوکبی نظر متفاوتی داشته باشد، شرایط زندانی می‌تواند تغییر کند و تسهیلاتی برای او در نظر گرفته شود.

غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول قوه قضاییه به صراحت نگفته است که آیا امید کوکبی به دلیل ابتلا به سرطان آزاد خواهد شد یا نه. او تصمیم‌گیری را به نظر سازمان زندان‌ها، دادیار زندان و پزشکی قانونی موکول کرده است.

اما سعید خلیلی، وکیل امید کوکبی می‌گوید که در شرایط فعلی آزادی او یک تکلیف قانونی است نه یک احتمال یا امر اختیاری؛ به همین دلیل از قوه قضاییه درخواست کرده که "فورا" به استناد ماده ۵۰۲ قانون آیین دادرسی کیفری اجرای مجازات او را متوقف کند.

این اولین بار است که بعد از عمل جراحی امید کوکبی و واکنش گسترده کاربران شبکه‌های اجتماعی، یکی از مقام‌های قضایی درباره وضعیت او اظهار نظر می‌کند.

+ بیشتر بخوانید: آیا سرطان امید کوکبی را آزاد می‌کند؟

امید کوکبی، یکی از نخبگان فیزیک ایران است که به اتهام جاسوسی به ده سال زندان محکوم شده و در حال حاضر به دلیل ابتلا به سرطان یکی از کلیه‌های خود را از دست داده و در بیمارستان بستری است.

درباره اینکه آیا او آزاد خواهد شد یا نه، آقای اژه‌ای توضیح داده است: "اگر پزشکی قانونی نظر دهد که حضور یک زندانی در زندان به طور مطلق و یا تحت شرایطی در زندان وضعیت او را تشدید می‌کند تصمیم لازم اتخاذ می‌شود. در این صورت سازمان زندان‌ها و دادیار زندان با نظر پزشکی قانونی می‌تواند شرایط را فراهم کند. اگر شرایط بیمار طوری باشد که باید قرنطینه شود و به هیچ وجه امکان حضور وی در زندان نیاز نیست، لذا باید در بیمارستان ویژه تحت بستری باشد که همه این امکانات با نظر پزشکی قانونی انجام می‌شود."

ماده ۵۰۲ چه می‌گوید؟

"هرگاه محکوم‌ علیه به بیماری جسمی یا روانی مبتلا باشد و اجرای مجازات موجب تشدید بیماری و یا تاخیر در بهبودی وی شود، قاضی اجرای احکام کیفری با کسب نظر پزشکی قانونی تا زمان بهبودی، اجرای مجازات را به تعویق می‌اندازد. چنانچه در جرایم تعزیری امیدی به بهبودی بیمار نباشد، قاضی اجرای احکام کیفری، پس از احراز بیماری محکوم و مانع بودن آن برای اعمال مجازات، با ذکر دلیل، پرونده را برای تبدیل به مجازات مناسب دیگر با در نظر گرفتن نوع بیماری و مجازات به مرجع صادرکننده رای قطعی ارسال می‌کند.

تبصره: هرگاه حین اجرای مجازات، بیماری حادث شود و تعویق اجرای مجازات فوریت داشته باشد، قاضی اجرای احکام کیفری، ضمن صدور دستور توقف اجرای آن، طبق مقررات این ماده اقدام می‏‌کند."

امید کوکبی کیست؟

حق نشر عکس
Image caption عکسی متعلق به چند ماه پیش از امید کوکبی و وکیل او در بیمارستان طالقانی

امید کوکبی، متولد ۱۳۶۱ در گنبد کاووس، از نخبگان فیزیک ایران است. او در کنکور سال ۱۳۷۹ گروه ریاضی رتبه بیست و نهم شد.

وکیل آقای کوکبی می‌گوید که او به عنوان دانشجوی نخبه از رهبر ایران لوح تقدیر گرفته است.

او زمانی که دانشجوی فوق دکترای فیزیک (لیزر) در دانشگاه آستین تگزاس آمریکا بود، در سفری به ایران دستگیر شد.

اتهام امید کوکبی ارتباط با دول متخاصم یعنی آمریکا و جاسوسی و حکم‌اش ده سال زندان است، اما نزدیکانش می‌گویند که او به اجبار اعتراف کرده است.

او در نامه‌ای به دوستش نوشته به این دلیل به زندان افتاده که حاضر نشده با حکومت جمهوری اسلامی در یک پروژه هسته‌ای همکاری داشته باشد.

+ امید کوکبی: دانشمندان نباید به فعالیت‌های خطرناک علیه بشر کمک کنند

آقای کوکبی تاکنون به مدت پنج سال و سه ماه در زندان بوده و در این مدت به مرخصی نرفته است.

وکیلش می‌گوید که او از رهبر ایران درخواست عفو کرده اما هنوز پاسخی نگرفته است.

به گفته سعید خلیلی، آقای کوکبی در زندان دو سال درد کلیه داشته و فقط داروهای مسکن به او داده‌اند و "اگر زودتر به بیماری او رسیدگی می‌شد، شاید کار به اینجا نمی‌کشید که یکی از کلیه‌هایش را از دست بدهد."

در حال حاضر نمونه‌های گرفته شده از بدن او به آزمایشگاه فرستاده شده تا مشخص شود آیا سرطان به اعضای دیگر بدن او سرایت کرده است یا نه.

غلامحسین محسنی اژه‌ای می‌گوید که او در بیمارستان از امکانات لازم برخوردار است.

او توضیح داده است: افرادی که در زندان هستند نیز مانند دیگر افراد ممکن است بیمار شوند. اگر بتوان آنها را در داخل زندان معالجه کرد این اقدام انجام می‌شود در غیر این صورت به بیمارستان منتقل خواهند شد.

مطالب مرتبط