تاکید تلویحی روحانی؛ مینو خالقی یکی از ۱۸ نماینده زن مجلس است

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای روحانی امروز در حاشیه مراسم روز کارگر درباره ورود زنان به مجلس سخن گفته است

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران، در اولین سخنرانی بعد از اعلام نتیجه انتخابات مجلس از "راهیابی ۱۸ زن" به مجلس ابراز خشنودی کرده است.

این در حالی است که در گزارش‌های رسمی تعداد زنان راه یافته به مجلس دهم ۱۷ نفر اعلام می‌شود.

آقای روحانی گفته است: راهیابی ۱۸ زن به مجلس، یک رکورد است که امیدواریم نویدبخش فعالیت موثرتر زنان شایسته در همه عرصه‌ها چه در مجلس و چه در قوای دیگر باشد.

این نکته در توییتر منسوب به آقای روحانی هم بازنشر شده است.

نفر هجدهم، مینو خالقی، نامزد فهرست امید در اصفهان است که بر سر صدور اعتبارنامه و ورود او به مجلس میان شورای نگهبان و دولت اختلاف وجود دارد.

شورای نگهبان آرای خانم خالقی را به دلایلی که علنی اعلام نشده، باطل کرده است اما دولت می‌گوید که پس از برگزاری انتخابات، تنها مجلس است که می تواند درباره اعتبارنامه یکی از منتخبان تصمیم بگیرد و این موضوع در حیطه وظایف شورای نگهبان نیست.

بیشتر بخوانید: وزارت کشور خواستار دخالت مجلس شد

حق نشر عکس
Image caption مینو خالقی

مینوخالقی کیست؟ او منتخب سوم اصفهان در مرحله اول انتخابات است که از فهرست امید و مورد حمایت ائتلاف اصلاح‌طلبان و میانه‌روها بود، اما شورای نگهبان آرای او را باطل کرد.

دلیل ابطال آرای او چیست؟ شورای نگهبان می‌گوید که دلیل ابطال آرای خانم خالقی را به او اعلام کرده است. این دلایل به‌طور رسمی منتشر نشده است. گفته می‌شد تصاویری از او وجود دارد که در سفری به چین در گذشته با مردی دست داده است. علی مطهری، نماینده مجلس در اعتراض به باطل شدن آرای خانم خالقی گفته بود "مصافحه" و این‌که ایشان در خارج از کشور "با مردی دست داده است" قابل اثبات نیست ضمن این که دست دادن در صورتی که با دستکش باشد "بدون اشکال" است.

دولت چه می‌گوید؟ وزارت کشور و رئیس‌جمهوری ایران مخالف ابطال آرای خانم خالقی هستند. وزیر کشور از مجلس خواسته درباره این اختلاف "استفساریه" صادر کند.

دولت تا کنون بر صدور اعتبارنامه خانم خالقی پافشاری کرده است، اما مشخص نیست با وجود اظهارات آقای روحانی، آیا او وارد مجلس خواهد شد یا نه.

حسن روحانی، نهم اردیبهشت، در روز قبل از انتخابات گفته بود که بر اساس قانون اساسی اعتبارنامه هر کس که از هر حوزه‌ای انتخاب می‌شود باید در مجلس بررسی شود و هیچ نهاد دیگری نمی‌تواند در آن مداخله کند.

اما سیامک ره‌پیک، عضو حقوقدان شورای نگهبان و سخنگوی هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات در پاسخ به سخنان آقای روحانی گفت در قانون اساسی درباره ترتیبات تنظیم و صدور اعتبارنامه نمایندگان هیچ حکمی وجود ندارد و تعبیر به کار رفته درست نیست.

او گفت که بر اساس تفسیر شورای نگهبان از قانون اساسی، حق این شورا در نظارت بر انتخابات مطلق و عام است.

مطالب مرتبط