مجلس ایران روز 'امامت' امام دوازدهم شیعیان را تعطیل رسمی اعلام کرد

حق نشر عکس MEHR

نمایندگان مجلس ایران روز هشتم ربیع‌الاول را به عنوان روز "آغاز امامت" مهدی، امام دوازدهم شیعیان، تعطیل رسمی اعلام کرده‌اند.

به گزارش خانه ملت، تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله غلامرضا کاتب، کمال‌الدین پیرموذن و احمد توکلی در نشست علنی امروز دوشنبه ۱۳ اردیبهشت (۲ مه) با پیشنهاد تعطیلی مخالفت و تاکید کردند که "این تعطیلی به اقتصاد کشور ضربه می‌زند و برای دولت بار مالی دارد."

تعداد تعطیلات رسمی سالها است که در ایران مورد بحث است.

ایران در طول سال دست کم ۲۵ روز تعطیل رسمی است.

این تعطیلات رسمی، جدای از تعطیلی روز جمعه هر هفته است و به این موارد می‌توان برخی دیگر از تعطیلات غیر برنامه‌ریزی شده مانند روزهای "بین تعطیل" و دیگر مناسبت های خاص را افزود.

برخی از کارشناسان این تعداد تعطیلات رسمی را در مقایسه با بسیاری دیگر از کشورهای دنیا زیاد می‌دانند. به طور مثال تعطیلات رسمی سالانه در ژاپن ۱۵ روز، در آمریکا ۱۱ روز، در بریتانیا ۹ و در ترکیه ۷ روز است. در بسیاری از این کشورها البته روزهای شنبه و یکشنبه به عنوان "آخر هفته" تعطیل است.

به گفته برخی از کارشناسان، تعداد تعطیلات زیاد در ایران بالقوه می‌تواند به فعالیتهای اقتصادی ضربه وارد کند؛ اگرچه برخی نیز با توجه به مشکلات موجود در جامعه، به نیاز مردم به داشتن تعطیلات تاکید می‌کنند.

پیشتر مرکز پژوهش های مجلس پیشنهاد کرده بود که تعدادی از تعطیلات رسمی، به ویژه تعطیلات مذهبی حذف و از شمار روزهای تعطیل کاسته شود که با مخالفت روبرو شد.