هیئت حل اختلاف 'به زودی' درباره مینو خالقی به آیت‌الله خامنه‌ای گزارش می‌دهد

حق نشر عکس .
Image caption خانم خالقی در جریان مرحله اول انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی موفق به کسب آرای لازم برای ورود به مجلس شد اما شورای نگهبان آرای او را باطل اعلام کرده

خبرگزاری‌های ایران از قول منبعی در دبیرخانه هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه اعلام کرده اند که این هیئت در حال بررسی اختلاف ها درباره مینو خالقی، منتخب سوم اصفهان در مجلس دهم است و نتیجه این بررسی "به زودی" به آیت الله علی خامنه ای ارائه می شود.

بر اساس گزارش امروز، ۱۸ اردیبهشت (۷ مه) خبرگزاری‌های ایران به نقل از فردی در دبیرخانه هیئت حل اختلاف که نامی از او برده نشده، موضوع ابطال آرای خانم خالقی هفته گذشته به هیئت ارائه شده است.

هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه در مرداد ۱۳۹۰ و در ادامه اختلافات فزاینده دولت محمود احمدی نژاد و مجلس نهم، طی حکمی از سوی آیت الله خامنه ای تشکیل شد.

بر اساس حکم رهبر ایران، محمود هاشمی شاهرودی دبیر این هیئت، محمد حسن ابوترابی فرد (نماینده کنونی مجلس)، مرتضی نبوی (عضو شورای مرکزی جامعه اسلامی مهندسین)، عباسعلی کدخدایی (سخنگو و قائم مقام وقت دبیر شورای نگهبان)، و صمد موسوی خوشدل، از مسئولان امور حقوقی دفتر آیت‌الله خامنه‌ای، اعضای این هیئت هستند که به مدت ۵ سال به این سمت منصوب شدند.

خانم خالقی در جریان مرحله اول انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی موفق به کسب آرای لازم برای ورود به مجلس شد اما شورای نگهبان آرای او را باطل اعلام کرده است.

وزارت کشور ایران می گوید شورای نگهبان نمی تواند با تایید صحت یک حوزه انتخابیه صرفا آرای یک نامزد را باطل کند و تصمیم گیری درباره سرنوشت نامزدهای پیروز صرفا در اختیار خود مجلس است و حتی در صورت پذیرش ابطال آرا، منتخب بعدی که بیشترین آرا لازم را کسب کرده، باید به جای خانم خالقی وارد مجلس شود.

اما شورای نگهبان می گوید از ابطال آرای خانم خالقی عقب نشینی نخواهد کرد و جانشین او هم باید در انتخابات میاندوره ای مجلس که خرداد سال آینده برگزار می شود، انتخاب شود.

خانم خالقی و نامزدی که وزارت کشور ایران می گوید می تواند به جای او به مجلس برود هر دو از از فهرست امید و مورد حمایت اصلاح طلبان و میانه‌روها هستند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، امشب شام میزبان نمایندگان منتخب مجلس دهم است و بنابر گزارش ها نام خانم خالقی در فهرست میهمانان آقای روحانی قرار دارد.