توضیح مشاور اوباما پیرامون اظهاراتش در مورد نحوه دفاع از توافق اتمی ایران

بن رودز، از مشاوران بلندپایه دولت اوباما پس از مصاحبه ای با نیویورک تایمز در مورد نحوه دفاع از توافق اتمی با ایران که باعث جنجال شده، می‌گوید تنها هدف او انتشار حقایق در مورد توافق اتمی بوده است.

بن رودز، از دستیاران با نفوذ تیم مشاوران امنیت ملی آمریکا، در وبلاگ خود در سایت "میدیوم" به واکنش ها به مصاحبه اش با نیویورک تایمز که روز پنجشنبه منتشر شده بود پاسخ داد.

آقای رودز در آن مصاحبه به دیوید ساموئلز، خبرنگار نیویورک تایمز، گفته بود خبرنگارانی که توافق هسته ای با ایران (برجام) را پوشش دادند نسبت به امور جهان کم‌اطلاع هستند و تلویحا گفت که موفق به جا انداختن روایت خود از توافق از طریق آنها شده است.

از نظر منتقدان برجام آن مصاحبه این سوال را پدید آورده که آیا دولت باراک اوباما برای به کرسی نشاندن آن توافق افکار عمومی را گمراه کرده است.

از جمله سناتور جمهوری خواه، جان مک‌کین، گفته که کاخ سفید "واقعیت ها را دستکاری کرد و در برخی موارد اطلاعات ساختگی" منتشر کرد.

اما بن رودز در یادداشتی که یکشنبه شب منتشر شد گفت که آن کمپین روابط عمومی فقط با هدف "آشکار کردن حقایق" به راه افتاده بود.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید روز دوشنبه در کنفرانس خبری روزانه خود با سوال خبرنگار فاکس نیوز مواجه شد که پرسید: "آیا شما قاطعانه تکذیب می کنید که مقام های بلندپایه دولت علنا درباره جنبه های توافق اتمی دروغ گفته اند؟"

آقای ارنست پاسخ داد "بله" و افزود "فکر می کنم واقعیت های این توافق و فواید آن روشن می کند که امنیت ملی ایالات متحده آمریکا بهبود یافته است."

مقاله نیویورک تایمز حاکیست که بن رودز همخوانی فکری زیادی با رئیس خود، باراک اوباما، دارد و گفته می شود که در جریان مذاکرات اتمی با ایران، آقای اوباما تا حدود زیادی از مشورت آقای رودز استفاده می کرد.

بن رودز که ۳۸ سال دارد در مقاله نیویورک تایمز - که با تکیه بر مصاحبه با رودز تنظیم شده - خبرنگاران در واشنگتن را گروهی ساده‌لوح توصیف کرده بود که از تخصص و دانش لازم برای پوشش مسائل مهم سیاست خارجی برخوردار نیستند.

او گفته بود:‌ "همه این روزنامه ها زمانی در کشورهای خارجی دفتر داشتند. حالا ندارند. به ما زنگ می زنند تا در مورد آنچه در مسکو و قاهره اتفاق می افتاد برایشان توضیح دهیم."

او گفت که متوسط سنی خبرنگاری که با کاخ سفید صحبت می کند "۲۷ سال است و تنها تجربه گزارشگری آنها شرکت در مبارزات انتخاباتی است... آنها عملا چیزی نمی دانند."

برخی از این اظهارات چنین برداشت کرده اند که بن رودز و سایر مقام ها برای پیش بردن و به کرسی نشاندن پیام رئيس جمهور از رسانه ها سوءاستفاده کرده اند.

دیوید ساموئلز، نویسنده مقاله نیویورک تایمز، از جمله به این ادعای کاخ سفید اشاره می کند که مذاکرات با ایران در سال ۲۰۱۳ شروع شد، درحالی که خیلی پیش از آن شروع شده بود.

هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا در دوره نخست ریاست جمهوری باراک اوباما در کتابش، "گزینه های دشوار"، نوشته است که روز ۱۲ ژانویه سال ۲۰۱۱ در مسقط، پایتخت عمان، وقتی به دیدار سلطان قابوس رفته بود پادشاه عمان پیشنهاد کرده بود برای برقراری تماس و مذاکره بین ایران و آمریکا تلاش کند.

خانم کلینتون نوشته است پیشنهاد سلطان برای او و باراک اوباما جذاب بود چرا که آن توصیه بهترین فرصت برای پرهیز از درگیری نظامی یا سناریوی غیرقابل قبول یک ایران مسلح به سلاح هسته‌ای بود.

پاسخ رودز

آقای رودز در پاسخ به واکنش ها به آن مقاله نوشت:‌ "ما عمیقا به استدلال خود اعتقاد داشتیم:‌ به موثر بودن آن توافق، به ارزش دیپلماسی و هزینه هایی که در میان است."

او افزود: "چیزی را نپیچاندیم، به آنچه گفتیم اعتقاد داشتیم و داریم و مشخصه آن کمپین آشکار کردن حقایق بود."

آقای رودز همچنین گفت:‌ "ما در جریان دوره نخست ریاست جمهوری آقای اوباما چندین بار تلاش دیپلماتیک با ایران را دنبال کردیم و این واقعیت که در سال ۲۰۱۲ کانال های ارتباطی کم سروصدا با ایران وجود داشت چیزی است که علنا تایید کرده ایم. با این حال تا پس از روی کار آمدن حسن روحانی در سال ۲۰۱۳ چشم انداز رسیدن به توافق جدی نبود."

آقای رودز همچنین برای جبران خسارت وارده به روابط خود با رسانه ها تلاش کرد و نوشت که رسانه هایی که با آنها کار کرده "آن توافق را مثل سایر ابتکار عمل های سیاست خارجی رئيس جمهور به طور گسترده محک زدند."

آقای رودز همچنین نوشت که در این میان نباید تلاش های جان کری، وزیر امور خارجه و ارنست مونیز، وزیر انرژی را در جوش خوردن آن توافق فراموش کرد.

"آنچه در خلال بحث های مربوط به نحوه ارائه آن توافق از چشم افتاده، تلاش فوق العاده تیم دیپلمات ها و کارشناسانی است که طی چند سال آن توافق را طراحی و بر سر آن مذاکره کردند."