کری: شرکت‌های خارجی از آمریکا به عنوان بهانه معامله نکردن با ایران استفاده نکنند

حق نشر عکس AP
Image caption جان کری ماه پیش گفت که کشورش مخالف ارتباط بانک‌های خارجی با ایران نیست

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که شرکت‌های خارجی نباید از آمریکا به عنوان بهانه‌ای برای معامله نکردن با ایران استفاده کنند.

آقای کری که برای شرکت در یک نشست مبارزه با فساد به لندن سفر کرده، به خبرنگاران گفت "اگر این شرکت‌ها نمی‌خواهند با ایران وارد معامله شوند و اگر قرارداد تجاری خوبی (برای معامله با ایران) نمی‌بینند، نباید از آمریکا به عنوان بهانه (برای معامله نکردن) استفاده کنند، (استفاده از این بهانه) عادلانه و دقیق نیست."

شماری از مقام‌های ایران از جمله مخالفان توافق هسته‌ای می‌گویند که با گذشت بیش از سه ماه از این توافق، هنوز اثرات مثبت این توافق در اقتصاد ایران دیده نمی‌شود.

آمریکا و اروپا به دنبال توافق هسته‌ای با ایران، تحریم‌های وضع شده علیه این فعالیت‌ها را لغو کردند اما بخشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران همچنان پابرجاست که نقل و انتقالات مالی با دلار یکی از این محدودیت‌ها است.

ایران امکان استفاده از دلار آمریکا برای مبادلات تجاری را ندارد و نظام مالی آمریکا به روی این کشور بسته است و به همین دلیل ایران نمی‌تواند دارایی‌های آزاد شده در چارچوب برجام را به ارزهای معتبری مانند دلار مبادله یا وارد کشور کند.

به دلیل پابرجا ماندن این محدودیت‌ها، شمار اندکی از بانک‌های اروپایی و بانک‌های بزرگ اروپایی و بریتانیایی که با سیستم بانکی آمریکا ارتباطات گسترده‌ای دارند، تمایل اندکی به حضور در ایران و داد و ستد با این کشور نشان داده‌اند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران اخیرا گفته: " روی کاغذ می‌نویسند بانک‌ها با ایران معامله کنند، اما در عمل جوری ایران‌هراسی می‌کنند تا با ایران معامله نشود".

  • 'ایران، محور دیدار جان کری با نمایندگان بانک‌های اروپایی'

در همین حال گفته شده است که آقای کری روز پنجشنبه در لندن با نمایندگان بانک‌های بریتانیا و اروپا در مورد معامله با ایران دیدار خواهد کرد.

یک منبع بانکی به خبرگزاری رویترز گفته است که قرار است در این دیدار معاملات بانک‌های اروپایی و بریتانیایی با ایران مطرح شود.

اتحادیه بانکداران بریتانیا دیدار نمایندگان بانک‌های عضو این اتحادیه با جان کری را تائید کرده اما توضیحات بیشتری ارائه نکرده است.

اما یک منبع بانکی به خبرگزاری رویترز گفت که ایران، محور اصلی این مذاکرات خواهد بود و نمایندگان شماری از بانک‌های اروپایی نیز در این دیدار حضور خواهند داشت.

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا ماه پیش گفت که کشورش مخالف ارتباط بانک‌های خارجی با ایراندر چارجوب توافق هسته‌ای نیست.

وزیر امور خارجه آمریکا برای شرکت در نشست بین‌المللی مبارزه با فساد به لندن سفر کرده است. در این نشست که به میزبانی دیوید کامرون، نخست‌وزیر بریتانیا برگزار می‌شود، رهبران شماری از کشورها مانند افغانستان در آن شرکت دارند.

مطالب مرتبط