فرمانده نیروی دریایی سپاه: آمریکایی‌ها مجبورند در خلیج‌فارس سئوالات سپاه را به فارسی جواب بدهند

حق نشر عکس sepah news
Image caption فرمانده نیروی دریایی سپاه گفته "از سال ۹۴ اعلام کرده‌ایم که اینجا خلیج فارس است و آمریکایی‌ها باید در این منطقه به زبان فارسی با ما صحبت کنند"

علی فدوی، فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران گفته است که از سال گذشته خورشیدی "آمریکایی‌ها مجبور هستند در خلیج فارس به زبان فارسی به سؤالات سپاه جواب بدهند."

خبرگزاری های ایران امروز ۲۱ اردیبهشت (۹مه) گفته های آقای فدوی را منتشر کرده اند که با حضور در شبکه خبر تلویزیون رسمی ایران گفته است "از سال ۹۴ اعلام کرده‌ایم که اینجا خلیج فارس است و آمریکایی‌ها باید در این منطقه به زبان فارسی با ما صحبت کنند".

بر اساس تقسیم بندی حوزه ماموریت نیروهای ایران، تامین امنیت در آب‌های ایران در خلیج فارس بر عهده سپاه پاسداران و در دریای عمان بر عهده ارتش است.

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفته "ما برای نیروهای خودمان این قید را مطرح نکردیم و آنها به زبان انگلیسی مسلط هستند" اما "در ماجرای ۲۲ دی سال قبل که منجر به دستگیری نظامیان آمریکایی در خلیج فارس شد همه مکالمات به زبان فارسی بود."

اشاره آقای فدوی به دستگیری ۱۶ ساعته ۱۰ تفنگدار دریایی آمریکا است که سوار بر دو فروند شناور رزمی آمریکایی ۲۲ دی (۱۲ ژانویه) در حوالی جزیره فارسی واقع در خلیج فارس، دستگیر شدند. سپاه اعلام کرده بود این دو شناور به طور "غیرقانونی و غیرمجاز" وارد آب‌های ایران شده بودند.

آقای فدوی در اظهارات اخیرش گفته "در دو شناوری که این ملوانان حضور داشتند آمریکایی‌ها به عمد وارد آب‌های سرزمین ماه نشده بودند بلکه خداوند آن‌ها را به آب‌های ما کشاند."

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، حدود دو هفته پس از این وقایع، به فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران و تعدادی دیگر از اعضای این نیرو که در بازداشت ملوانان نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس نقش داشتند، نشان فتح داد. این نشان به نظامیان ایرانی داده می‌شود که "پیروزی چشم‌گیری" داشته‌اند. بیشتر بخوانید

از آن زمان به بعد، فرماندهان سپاه پاسداران مرتبا به آمریکا هشدار داده‌اند که در صورت "ماجراجویی" در خلیج فارس با اقدام مشابهی از سوی ایران مواجه می‌شود. بیشتر بخوانید

آقای فدوی در تازه ترین اظهارات خود گفته "آنچه دشمن از توانمندی‌های ما می‌داند بخشی کوچکی است که خود ما آنها را علنی کرده‌ایم و بسیاری موارد دیگر هنوز اعلام نشده است."

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفته است "ما توانسته‌ایم سرعت شناورهای نظامی خود را که مجهز به موشک و اژدر هستند به ۸۰ نات برسانیم که این سرعت در اواخر زمستان تست شد و اکنون به دنبال تولید انبوه آن هستیم."

نات اصطلاح انگلیسی برای واحد سنجش سرعت در سامانه‌های ناوبری دریایی است که در فارسی به آن گره دریایی گفته می‌شود.

آقای فدوی گفته است "سرعت بالای ۳۵ نات برای نیروهای دریایی دنیا یک رویا است و شناورهای آمریکایی نیز نهایتا ۳۱ نات سرعت دارند."

او گفته شناورهای سپاه "به جای اسکله از داخل تونل به مأموریت اعزام می‌شوند و این آسیب‌پذیری آنها را بسیار کم می‌کند."