دفاع کاخ سفید از اظهارات مشاور اوباما درباره ایران پس از فشار جمهوری‌خواهان

Image caption بن رودز قبلا از اظهارات خود دفاع کرده است

کاخ سفید در برابر فشار جمهوری خواهان از اظهارات اخیر بن رودز، مشاور ارشد باراک اوباما، در مورد نحوه ارائه توافق اتمی با ایران دفاع کرده است.

جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، می گوید که دولت اوباما درحال بررسی درخواستی برای شهادت دادن بن رودز در برابر کمیته نظارتی مجلس نمایندگان است.

رئيس این کمیته خواستار حضور بن رودز شده تا شهادت دهد آیا او و دیگران در مورد توافق اتمی ایران ادعاهای نادرست مطرح کرده اند یا نه.

اما جاش ارنست گفت که اگر جمهوری‌خواهان می خواهند درباره اظهارات نادرست مربوط به توافق اتمی ایران تحقیق کنند باید برخی از هم حزبی های خود را برای شهادت فرابخوانند.

او گفت که چندین قانونگذار حزب جمهوری خواه در اظهارات خود درباره فواید اقتصادی آن توافق برای ایران "یا به شدت اشتباه کردند تا دروغ گفتند."

نیویورک تایمز پنجشنبه پیش مقاله ای براساس مصاحبه با بن رودز منتشر کرد که باعث جنجال زیاد شد.

آقای رودز در آن مصاحبه به نیویورک تایمز گفته بود خبرنگارانی که توافق هسته ای با ایران (برجام) را پوشش دادند نسبت به امور جهان کم‌اطلاع هستند و تلویحا گفت که موفق به جا انداختن روایت خود از توافق از طریق آنها شده است.

برخی از این اظهارات چنین برداشت کرده اند که بن رودز و سایر مقام ها برای پیش بردن و به کرسی نشاندن پیام رئيس جمهور از رسانه ها سوءاستفاده کرده اند.

آقای رودز که از دستیاران با نفوذ تیم مشاوران امنیت ملی آمریکا است روز یکشنبه در وبلاگ خود در سایت "میدیوم" به واکنش ها به مصاحبه اش با نیویورک تایمز که روز پنجشنبه منتشر شده بود پاسخ داد و گفت فقط در پی انتشار حقایق بوده است.

جاش ارنست هم روز دوشنبه در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید: "آیا شما قاطعانه تکذیب می کنید که مقام های بلندپایه دولت علنا درباره جنبه های توافق اتمی دروغ گفته اند؟" پاسخ داد "بله" و افزود "فکر می کنم واقعیت های این توافق و فواید آن روشن می کند که امنیت ملی ایالات متحده آمریکا بهبود یافته است."

مطالب مرتبط