تنبیه بدنی دانش‌آموزی در شوش؛ 'با معلم و کسی که فیلم گرفت برخورد می‌شود'

حق نشر عکس
Image caption ویدئویی که از تنبیه یک دانش آموز در شوش خوزستان منتشر شده است

وزارت آموزش و پرورش ایران ویدئوی منتشر شده از تنبیه یک دانش‌آموز در خوزستان را تایید و اعلام کرده است که با شخص خطاکار برخورد خواهد شد.

علی‌اصغر فانی، وزیر آموزش و پرورش به تلویزیون ایران گفته از طریق هیات‌های رسیدگی به تخلفات اداری به این موضوع رسیدگی می‌شود.

در تازه‌ترین گزارشی که از یک مدرسه منتشر شده، معلم شاگردش را روی صندلی گوشه دیوار نشانده و ابتدا با کاغذی که در دست دارد و سپس با مشت به‌شدت به سر و گردن دانش‌آموزی می‌کوبد که در حال گریه و فریاد است.

رییس آموزش و پرورش شوش به تسنیم گفته پخش این فیلم مردم شوش را متاثر کرده است.

ببینید: اثر تنبیه بدنی بر کودکان

مجتبی دیناروند این طور توضیح داده است که "شیطنت‌های مکرر" دانش آموز باعث عصبانیت معلم در کلاس درس شده و معلم هم "با از دست دادن کنترل خود" دانش‌آموز را تنبیه کرده است.

بر اساس اظهارات آقای دیناروند، معلم مدرسه احضار و گفته‌های او ثبت شده است.

او می‌گوید خانواده دانش‌آموز به دلیل "آسیب ندیدن فرزندشان از شکایت منصرف شده است."

در این بین همچنین گفته شده با دانش‌آموزی هم که فیلمبرداری کرده برخورد خواهد شد چون همراه داشتن موبایل در مدرسه خلاف مقررات است.

'تنبیه' دانش‌آموزی دیگر در کوهدشت

در یک ماه گذشته چند گزارش از "تنبیه دانش‌آموزان" در نقاط مختلف ایران منتشر شده است.

در یکی از این گزارش‌ها تصاویری از یک دانش‌آموز کلاس اول دبستان در یکی از مدرسه‌های کوهدشت در استان لرستان منتشر شده که بدن کبود و صورت و دست‌های زخمی او را نشان می‌دهد.

روزنامه شرق در توییتر در توضیح عکس نوشته است: یک معلم در یکی از روستاهای کوهدشت لرستان دانش‌آموزان کلاس خود را مجبور به تنبیه بدنی یک دانش‌آموز دیگر کرد.

خبرگزاری تسنیم با آن دانش‌آموز و خانواده او صحبت کرده است که می‌گویند معلم کلاس دانش‌آموز را به خاطر بدنوشتن مشق کتک زده اما مسئول روابط عمومی آموزش و پرورش استان لرستان توضیح داده است که "قضیه مقداری مبهم است و نیاز به بررسی بیشتر دارد."

حق نشر عکس Mehr
Image caption تنبیه بدنی یک دانش‌آموز در الیگودرز سال گذشته باعث اعتراض شد

حادثه‌ سوم در بجنورد

همچنین در حادثه‌ای دیگر، خبرگزاری‌ها از یک دانش‌آموز ۱۰ ساله در بجنورد گزارش داده‌اند که گفته می‌شود به دلیل تبیه بدنی و لگد معلم ورزش، اندام تناسلی او آسیب دیده و در بیمارستان بستری شده است.

طبق آیین‌نامه مصوب شورای آموزش و پرورش تنبیه بدنی جرم است.

این اولین بار نیست که فیلم یا تصاویر دانش آموزانی که تنبیه بدنی می‌شوند در رسانه‌ها بازنشر می‌شود.

آذرماه گذشته فیلم کتک خوردن یک دانش‌آموز در الیگودرز استان لرستان خبرساز شد. بیشتر اینجا بخوانید.

در آن حادثه هم مانند اتفاقی که در شوش خوزستان افتاد، گفته شد که معلم ابراز پشیمانی کرده است.

ظاهرا ویدئوهای دیگری هم در روزهای گذشته در شبکه‌های اجتماعی مثل تلگرام دست به دست می‌شود. البته وزارت آموزش و پرورش گفته این تصاویر قدیمی است. هرچند ظاهرا تنبیه در آنها اتفاق افتاده است.

وزیر آموزش و پرورش هم در یک گفت‌و‌گویی تلویزیونی از منتشرکنندگان این فیلم‌ها خواسته "سیاه نمایی" نکنند و "خدمات معلمان را زیر سوال نبرند."

مطالب مرتبط