پلیس ایران: عامل بازداشت‌شده بمب‌گذاری دفتر حزب جمهوری یک زن است

سعید منتظر قائم حق نشر عکس TASNIM

سعید منتظرالمهدی سخنگوی پلیس ایران در توضیح خبر بازداشت یکی از عوامل بمب‌گذاری‌های سال ۱۳۶۰ گفت که فرد بازداشت شده زنی است که به گفته او در انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی در تهران دست داشته است.

او امروز یکشنبه ۲۶ اردیبهشت (۱۵ مه) گفت که این فرد در کشور آلبانی و بر اساس "اعلان قرمز اینترپل یا حکم جلب سیار بین‌المللی" بازداشت شده است.

رسانه‌های ایران دیروز گزارش‌ های ضد و نقیضی از سخنان سخنگوی پلیس منتشر کرده بودند. خبرگزاری صدا و سیما از قول او نوشته بود که یکی از عوامل انفجار دفتر نخست وزیری در سال ۱۳۶۰ بازداشت شده در حالی که سایت پلیس نوشته بود که فرد بازداشت شده عامل انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی بوده است.

آقای منتظرالمهدی گفته بود که او "از عناصر منافق" است. مقام‌های جمهوری اسلامی از اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران با عنوان "منافقین" یاد می‌کنند.

در دو سال اخیر صدها نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق از عراق به آلبانی منتقل شده‌اند.

در سال ۱۳۶۰ چندین نفر از چهره‌های سرشناس جمهوری اسلامی ایران ظرف چند ماه در چند انفجار و سوءقصد کشته شدند.

علی خامنه‌ای، رهبر فعلی جمهوری اسلامی در روز ششم تیر آن سال در حال سخنرانی در مسجد ابوذر تهران در اثر انفجار بمب مجروح شد.

روز هفتم تیر انفجار بزرگی ساختمان دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی را ویران کرد که به کشته شدن ده‌ها نفر از اعضای این حزب از جمله محمد حسینی بهشتی، از سرشناس‌ترین چهره های حکومت منجر شد.

روز هشت شهریور هم انفجاری در دفتر نخست وزیری ایران رخ داد که چند نفر از جمله محمدعلی رجایی، رئیس جمهور وقت و محمد جواد باهنر، نخست وزیر وقت در اثر آن جان خود را از دست دادند.

مطالب مرتبط