مکارم شیرازی دیدار با بهایی‌ها را 'جرم شرعی و قابل تعقیب' خواند

حق نشر عکس rasa
Image caption آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید شیعیان در قم است

آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید قم دیدار فائزه هاشمی با یکی از مدیران جامعه بهایی را به شدت محکوم کرده و گفته است این کار از نظر او "جرم شرعی و قابل تعقیب" است.

همزمان صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، این دیدار را "هنجارشکنی" خوانده و هشدار داده است که "اگر این هنجارشکنی به حد عناوین مجرمانه برسد برخورد قاطع خواهیم کرد".

آقای لاریجانی گفته است که قوه قضاییه بدون در نظر گرفتن آن که "چه کسی، چه نسبتی با چه کسی دارد" کار خود را انجام می‌دهد.

انتشار عکس خانم هاشمی در دیدار با فریبا کمال‌آبادی، یکی از مدیران جامعه بهاییان ایران که برای اولین بار در هشت سال گذشته از زندان به مرخصی آمده بود، در روزهای گذشته خبرساز شده است.

اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و پدر فائزه هاشمی در واکنشی صریح گفته است که دخترش اشتباه بدی کرده و باید جبران کند.

خانم هاشمی دیروز یکشنبه ۲۶ اریبهشت در گفت‌وگو با یورونیوز از اقدام خود دفاع کرده و گفته بود که هیچ کار خلافی نکرده و پشیمان نیست.

+ بیشتر بخوانید: واکنش‌ها به دیدار فائزه هاشمی با مدیر جامعه بهاییان

'منکر مسلم'

حق نشر عکس
Image caption انتشار عکس فائزه هاشمی در دیدار با فریبا کمال‌آبادی واکنش‌های زیادی به دنبال داشته است

آیت‌الله مکارم شیرازی انتقاد آقای هاشمی رفسنجانی را "اعتراض ملایمی" خوانده و گفته است "جای شکرش باقی است" که این واکنش صورت گرفته است.

آقای مکارم شیرازی دیدار خانم هاشمی را "منکر مسلم" خوانده و اعتراض کرده است که "چرا دیگران سکوت کرده‌اند؟"

این انتقاد آقای مکارم شیرازی در حالی صورت می‌گیرد که چهر‌ه‌ها و رسانه‌های محافظه‌کار به تندی از دیدار خانم هاشمی با یکی از مدیران جامعه بهایی ایران انتقاد کرده‌اند.

محمدرضا نقدی، رئیس سازمان بسیج، بدون اشاره به نام خانم هاشمی او را به دلیل دیدارش با بهاییان بخشی از "گروهی نفوذی" خوانده و گفته است "امروز با این جریان منافقی که از عمر و عاص هم بدتر و پیچیده‌تر است مواجهیم".

جواد کریمی قدوسی، نماینده مجلس هم امروز دوشنبه ۲۷ اردیبهشت در نطق خود در مجلس اکبر هاشمی رفسنجانی را به شدت مورد انتقاد قرار داد و خطاب به او گفت "ضربه شما به انقلاب، اسلام و ملت از ضربه منافقین ابتدای انقلاب کمتر نبود".

به گزارش خبرگزاری فارس بسیج دانشجویی دانشگاه‌های آزاد تهران هم در نامه‌ای خطاب به مسئولان این دانشگاه خواهان اخراج فائزه هاشمی از دانشگاه آزاد شده و گفته است: "این دانشگاه باید در برابر اقدامات شنیع این عضو هیئت علمی اقدام انقلابی کند".

تصاویری هم از طوماری منتشر شده که تعدادی از کسبه بازار تهران خطاب به دادستانی و علیه خانم هاشمی تهیه و امضا کرده‌اند.

فائزه هاشمی در گفت‌گوی دیروز خود گفت که تصور چنین حملاتی را نداشته، اما تأکید کرد که نگران این موج‌ها نیست چون "این موج‌ها در نهایت به ضرر موج سازان تمام می‌شود".

چهره‌های سیاسی و رسانه‌های نزدیک به اصلاح‌طلبان، اعتدال‌گراها یا میانه‌روها عمدتا در این ماجرا سکوت کرده‌اند.

در یکی از معدود واکنش های انجام شده از سوی چهره های این طیف، محسن کدیور اسلام شناس مقیم آمریکا گفته است: "آئین و باور کسی و اصولا هر مسلمان یا غیرمسلمانی با هر عقیده‌ای باعث سلب حقوق انسانی وی نمی‌شود."

آقای کدیور این رویکرد را مخالف اسلام دانسته که شهروندان بهایی به خاطر اعتقاداتی که دارند "آئین دادرسی عادلانه شاملشان نمی شود"، "جان و مال و ناموس‌شان، حتی مرده‌ی آنها در گورستان فاقد احترام است" یا "از حق تحصیلات تکمیلی محرومند".

موضع گیری این اسلام شناس، با واکنش تند تعدادی از رسانه های محافظه کار ایران مواجه شده است.