آلبانی 'در بازگرداندن عامل انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی همکاری نمی‌کند'

حسین اشتری، فرمانده پلیس ایران
توضیح تصویر،

حسین اشتری، فرمانده پلیس ایران

فرمانده نیروی انتظامی ایران گفته است فردی که در ارتباط با انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی ایران دستگیر شده هنوز در آلبانی است و پلیس این کشور برای بازگرداندن او به ایران "همکاری نمی‌کند."

حسین اشتری در حاشیه همایشی در جمع خبرنگاران تاکید کرده که این فرد را اینترپل یا پلیس بین‌المللی در آلبانی دستگیر کرده و ایران از پلیس آلبانی خواسته او را به تهران تحویل دهد.

او همچنین به خبرنگاران گفته فرد دستگیر شده نه [مسعود] کشمیری است نه [زهره] عطریان‌فر.

بعد از آن‌که خبرهای مختلفی به نقل از مقام‌های ایران درباره بازداشت یکی از "عوامل" انفجار در دفتر حزب جمهوری اسلامی منتشر شد٬ رسانه‌های ایران از این دو عضو سازمان مجاهدین خلق نام بردند.

نیروی انتظامی می‌گوید فرد دستگیر شده در آلبانی یک زن است. بیشتر بخوانید.

در دو سال اخیر صدها نفر از اعضای سازمان مجاهدین خلق از عراق به آلبانی منتقل شده‌اند.

بر اساس اعلام نیروی انتظامی٬ نام فردی که بازداشت شده به دلیل انجام عملیات "تروریستی" در فهرست "اعلان قرمز اینترپل یا حکم جلب سیار بین‌المللی" بوده است.

در چند روز گذشته گزارش‌های ضد و نقیضی درباره این موضوع در رسانه‌های ایران منتشر شده بود. خبرگزاری صدا و سیما از قول سخنگوی پلیس نوشته بود که یکی از عوامل انفجار دفتر نخست وزیری در سال ۱۳۶۰ بازداشت شده در حالی که سایت پلیس نوشته بود که فرد بازداشت شده عامل انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی بوده است.

سال ۱۳۶۰ چند نفر از چهره‌های سرشناس جمهوری اسلامی ایران در چند انفجار و سوءقصد کشته شدند.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر فعلی جمهوری اسلامی در روز ششم تیر آن سال در حال سخنرانی در مسجد ابوذر تهران در اثر انفجار بمب مجروح شد.

+ بیشتر بخوانید: و سرانجام هفت تیر

روز هفتم تیر انفجار بزرگی ساختمان دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی را ویران کرد که به کشته شدن ده‌ها نفر از اعضای این حزب از جمله محمد حسینی بهشتی، از سرشناس‌ترین چهره های حکومت منجر شد.

روز هشت شهریور هم انفجاری در دفتر نخست وزیری ایران رخ داد که چند نفر از جمله محمدعلی رجایی، رئیس جمهور وقت و محمد جواد باهنر، نخست وزیر وقت در آن جان خود را از دست دادند.