یک مقام امنیتی ایران از 'بازداشت دو تروریست داعش' خبر داد

حق نشر عکس Basijpress
Image caption رژه موتورسواران نیروهای واکنش سریع سپاه در تهران

یکی از مقام‌های وزارت اطلاعات ایران گفته است که دو "تروریست" ایرانی بازداشت شده‌اند که به گفته او، عضو گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش هستند.

مدیر کل اداره اطلاعات استان همدان با اعلام این خبر در جمع خبرنگاران گفته است: "چندی پیش در دو مرحله انتقال گروه‌های تروریستی به خصوص گروهک تروریستی داعش از مرز به سمت تهران، موفق شدیم دو تن از تروریست‌ها را شناسایی و دستگیر کنیم."

خبرگزاری‌های فارس و ایسنا به نقل از این مقام امنیتی گفته‌اند که وزارت اطلاعات ایران این عملیات را اجرا کرده است.

وزارت اطلاعات ایران جزئیات بیشتری درباره این خبر اعلام نکرده است.

نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی که بارها به منطقه تحت نفوذ داعش در عراق و سوریه سفر کرده، می‌گوید که منبع مستقلی اخباری را که ایران درباره دستگیری اعضای داعش اعلام کرده، تایید یا رد نمی‌کند اما بر اساس گزارش‌هایی که در گذشته به دستش رسیده، داعش در میان بعضی از گروه‌های تندروی سنی (سلفی) داخل ایران نفوذ دارد.

پلیس ایران آذرماه سال گذشته از دستگیری ۵۳ نفر از حامیان داعش در فضای مجازی و شناسایی سایت‌هایی خبر داده بود که برای داعش تبلیغ می‌کنند. بیشتر اینجا بخوانید.

دو ماه بعد هم فرمانده نیروی انتظامی ایران از دستگیری ۱۰ عضو داعش در مرزهای شرقی و غربی ایران خبر داد. حسین اشتری گفته بود که تحقیق درباره نحوه نفوذ و چگونگی فعالیت اعضای داعش در ایران ادامه دارد.

مقام‌های نظامی ایران جلوگیری از نفوذ داعش در این کشور را از دستاوردهای نظامی و امنیتی حکومت جمهوری اسلامی معرفی می‌کنند.

ارتش ایران می گوید که عمق ۴۰ کیلومتری مرز ایران در عراق خط قرمز درنظر گرفته شده و در صورت عبور نیروهای داعش از این خط قرمز، ایران ممکن است مستقیما وارد درگیری با این گروه شود.

ایران همچنین به تازگی از تشکیل یک تیپ واکنش سریع برای مقابله با گروه‌های "تکفیری" خبر داده است.

حکومت ایران گروه‌های مخالف دولت سوریه را که مشغول جنگ هستند، تکفیری می‌خواند.

مطالب مرتبط