روحانی بر ارتباط نزدیکتر سیاسی و اطلاعاتی بین ایران و هند تاکید کرد

حق نشر عکس Mehr News Agancy

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، می‌گوید که با توجه به تحولات منطقه از جمله افغانستان، عراق، یمن و سوریه، دو کشور ایران و هند می‌توانند در زمینه "مسایل سیاسی و ارتباطات اطلاعاتی روابط نزدیکتری را برای ایجاد صلح و ثبات" با یکدیگر برقرار کنند.

آقای روحانی این سخنان را پس از دیدار با نارندرا مودی نخست وزیر هند، اظهار می‌کرد.

پیشتر رئیس جمهور ایران به طور رسمی در مراسمی از نخست وزیر هند، که برای یک سفر دو روزه به ایران آمده است، در کاخ سعدآباد استقبال کرد.

آقای روحانی در ادامه اظهارات خود گفت که "این سفر که در شرایط پسابرجام و پساتحریم انجام شده زمینه توسعه روابط اقتصادی بین دو کشور را بیش از گذشته مهیا کرده است" و افزود "روابط اقتصادی دو کشور می‌تواند بسیار گسترده‌تر از گذشته باشد."

سفر آقای مودی به ایران نخستین سفر نخست وزیر هند به این کشور در ۱۵ سال گذشته است. این سفر به دلیل لغو تحریم‌ها علیه ایران از اهمیت بسیاری برخوردار است.

بر اساس گزارشها از ایران مقامات دو کشور ۱۲ سند همکاری در بخش‌های مختلف امضا کردند.

گفته شده است که همکاریهای دو طرف در حوزه اقتصادی، تجاری، حمل و نقل، توسعه بنادر، فرهنگی، علمی و دانشگاهی است.

به گفته آقای مودی این سفر فصل جدیدی از روابط ایران و هند را شکل می‌دهد.

آقای مودی روز گذشته (یکشنبه ۲۲ مه/۲ خرداد) وارد تهران شد و بر اساس گزارشها با تعدادی از هندیهای مقیم ایران دیدار کرد.

حق نشر عکس Modi Twitter

به هنگام ورود به ایران توییتر رسمی آقای مودی به زبان فارسی نوشت: "وارد ایران شدم. سرزمینی که با آن پیوندهای تمدنی داریم... همچنین امیدوارم که این سفر بتواند پیوندهای فرهنگی و انسانی میان هند و ایران را بیش از پیش تحکیم نماید."

در سفر نخست وزیر هند به ایران، هیات بلند پایه سیاسی،اقتصادی و فرهنگی او را همراهی می‌کند.

گفته می‌شود که همکاریهای دو کشور در توسعه بندر چابهار از مهمترین محورهای مذاکرات بین مقامات دو کشور است. توسعه خط آهن چابهار-زاهدان- مشهد نیز گفته شده است در دستور کار مذاکرات قرار دارد.

در همین رابطه همچنین گزارش شده است که ایران و هند به همراه افغانستان قرار است توافق‌نامه‌ای ترانزیتی را به امضا برسانند و گزارش شده است که محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان، به همین منظور به تهران سفر کرده است.

---------------------------------------------------

ایران و هند هر کدام در پی چه هستند؟ گزارش تحلیلی محمد وزیری را اینجا بخوانید

---------------------------------------------------

مقامات هندی این همکاری در چابهار را دارای اهمیت "استراتژیک" برای هر دو کشور می‌خوانند و تاکید می‌کنند که این سفر "فصل تازه‌ای از گسترش روابط" را بین دو کشور ایجاد خواهد کرد. به گفته وزیر حمل و نقل هند در گفتگو با شبکه خبری هندی "ان دی تی وی" گفت که این قرارداد می‌تواند هند را بدون گذر از پاکستان به افغانستان، روسیه و حتی اروپا برساند.

ایران که بویژه در فضای پس از برجام تلاش دارد تا نفوذ خود در منطقه را افزایش دهد و در عین حال به سرمایه‌گذاری خارجی نیاز دارد، از این دیدارها منتظر نتایج زیادی است.

ایران و هند همچنین تلاش دارند تا در خصوص سرمایه‌گذاری در میدان نفتی "فرزاد بی" و همچنین انتقال گاز ایران به هند و همکاری مشترک در امنیت کشتیرانی در دریای عرب و خلیج فارس همکاری کنند.حل و فصل نهایی بدیهایی نفتی هندبه ایران نیز از دیگر محورهای احتمالی مذاکرات مقامات دو کشور است.