دیدار های جداگانه رهبر ایران با رهبران افغانستان و هند

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption دیدار رئیس جمهور افغانستان و رهبر ایران

آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران، امروز در دیدارهایی جداگانه با محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان و نارندرا دامورداس مودی نخست‌وزیر هند، بر گسترش روابط دوجانبه تاکید کرد.

به گزارش سایت رهبر ایران، وی در جریان دیدار با رئیس جمهور افغانستان خواستار "حل هر چه سریع‌تر موضوع آبِ رودخانه‌های مرزی دو کشور" شد و گفت: "چنین مسائلی نباید موجب نقار و گله‌مندی در روابط دو کشوری همچون ایران و افغانستان شود که مرز، فرهنگ و نیازهای مشترکی دارند."

به گزارش همین سایت، آقای غنی نیز با ذکر اینکه "طی هفته‌های آینده، نشست کارشناسی درخصوص مسائل مربوط به استفاده‌ مشترک دو کشور از رودخانه‌های مرزی برگزار خواهد شد"، ابراز امیدواری کرد که "این مساله در چارچوب مناسبی حل شود".

رئیس‌جمهور افغانستان در آستانه سفر به ایران، با تاکید بر اینکه دولت کشورش تمام تلاش خود را برای مهار آب‌های افغانستان به کار خواهد بست گفته بود: "تقسیمات آب‌های افغانستان در گذشته بصورت سنتی انجام می‌گردید اما از این پس آب‌های کشور در مطابقت با قوانین بین‌المللی نظام آب تنظیم خواهد شد."

دو کشور ایران و افغانستان، در مورد نحوه تقسیم آب رودخانه هیرمند، که از افغانستان سرچشمه می گیرد و در ایران به دریاچه هامون می ریزد، اختلاف نظر دارند. دریاچه هامون طی دو دهه اخیر، در اغلب اوقات به دلیل خشکسالی و قطع جریان رود مرزی هیرمند به ایران خشک بوده است.

این دو کشور در سال ١٩٧٢، برای استفاده از آب هیرمند معاهده‎ای امضا کرده‎اند که بر اساس آن میزان سالانه آبی که از رودخانه هیرمند وارد ایران می‎شود مشخص شده است، اما ایران از میزان آبی که وارد این کشور می‌شود ناراضی است.

آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از دیدار امروز دوشنبه ۳ خرداد (۲۳ مه) با رئیس جمهور افغانستان، مردم افغانستان را "مردمی شجاع، غیور و باهوش" خوانده و با اشاره به "مشترکات اعتقادی، فرهنگی و تاریخی فراوان" گفته است که "ایران پیشرفت این کشور در همه‌ زمینه‌ها را پیشرفت خود می‌داند".

حق نشر عکس khamenie.ir
Image caption دیدار نخست وزیر هند و رهبر ایران

آقای خامنه ای در دیدار جداگانه خود با نارندرا دامورداس مودی نخست‌وزیر هند، گفته است ایران در اجرای توافق‌های دوجانبه "کاملاً جدی است و تحت تأثیر هیچ سیاستی قرار نمی‌گیرد".

رهبر ایران همچنین بر اهمیت همکاری دو کشور برای "مبارزه‌ واقعی و جدی با تروریسم" تاکید کرده و با تمجید از "سیاست صحیح دولت هند مبنی بر وارد نشدن به هیچ‌یک از ائتلاف‌های غربی و آمریکایی در به‌اصطلاح مبارزه با تروریسم" گفته است که باید این مبارزه "به مسلمانان و کشورهای اسلامی واگذار شود".

آقای خامنه ای افزوده است: "البته در این مبارزه، باید آن دسته از کشورهای اسلامی حضور داشته باشند که تابع سیاست‌های آمریکا و غرب نیستند، زیرا این کشورها قصد مبارزه‌ جدی و واقعی با تروریست‌ها را ندارند."

به گزارش سایت رهبر ایران، در جریان این دیدار نخست وزیر هند هم با ذکر اینکه "اسلام هیچ ارتباطی با تروریسم ندارد" گفته است: "متأسفانه برخی کشورها، تروریسم را به خوب و بد تقسیم کرده‌اند و درخصوص مبارزه با تروریسم، فقط حرف می‌زنند."

در جریان سفر رئیس جمهوری افغانستان و نخست وزیر هند به ایران، سه کشور موافقت‌نامه اقتصادی سه جانبه توسعه بندر چابهار در جنوب شرقی ایران را امضا کرده اند.

هند می‌خواهد با کمک توسعه این بندر، صادرات و دسترسی خود به بازارهای افغانستان و آسیای میانه را افزایش دهد. طبق موافقت نامه اخیر، یک شرکت هندی حدود ۲۰۰ میلیون دلار در بهبود و توسعه بندر چابهار سرمایه گذاری می‌کند.

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان، این توافق را گامی برای توسعه همکاری های منطقه‌ای میان افغانستان، ایران و هند خوانده و گفته است: "بعضی مردم در منطقه صادراتشان تروریسم است، صادرات ما سه مملکت امید، باورمندی و همکاری است. آسیای مرکزی، اروپا و چین همه شامل این دیدگاه و اراده مشترک بوده می‌تواند."

نارندرا مودی، نخست وزیر هند نیز، موافقت نامه اخیر را گامی مثبت برای امنیت و ثبات و توسعه اقتصادی منطقه دانسته و آن را علیه کسانی خوانده که به تعبیر او اهدافشان بمب‌گذاری و کشتن بیگناهان است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران گفته است که این توافق سه جانبه و توسعه بندر چابهار "علیه هیچ کشوری نیست" و در راستای توسعه اقتصادی منطقه خواهد بود.