علی مطهری خواستار استیضاح وزیر کشور به دلیل 'تعلل' در پرونده مینو خالقی شد

حق نشر عکس NASIM
Image caption علی مطهری نماینده دوره پیشین مجلس و از منتخبان مجلس دهم است

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس گفته عبدالرضا رحمانی وزیر کشور ایران در مورد اعتبارنامه مینو خالقی، منتخب سوم اصفهان در مجلس دهم، تعلل کرده و بار دیگر خواستار استیضاح وزیر کشور شده است.

در حالی که مجلس دهم روز شنبه (سه روز دیگر) افتتاح می شود، آقای مطهری امروز ۵ خرداد (۲۵ مه) گفته مسئله خانم خالقی هنوز "پایان نیافته است".

شورای نگهبان آرای مینو خالقی را باطل کرده و می گوید جانشین او باید در انتخابات میاندوره ای مجلس که سال آینده برگزار می شود، انتخاب شود اما دولت و علی لاریجانی، رئیس مجلس می گویند با این نظر موافق نیستند.

دولت ایران می گوید حتی اگر اصراری به ابطال آرای خانم خالقی وجود داشته باشد، جانشین او باید ششمین نامزد حوزه انتخابیه اصفهان باشد که حدنصاب آرا برای ورود به مجلس را کسب کرده است اما شورای نگهبان گفته این نظر را قبول دارد و بر تصمیم خود اصرار دارد.

هم خانم خالقی و هم نفر ششمی که دارای حد نصاب آرا برای ورود به مجلس از حوزه اصفهان است، از فهرست امید هستند که مورد حمایت اصلاح طلبان و میانه روها قرار داشت.

خبرگزاری ها ترکیب هیئت رئیسه سنی مجلس دهم را منتشر کرده اند که قرار است روز شنبه تشکیل شود اما نام خانم خالقی که از جوانترین منتخبان مجلس است در این فهرست دیده نمی شود که به معنی صادر نشدن اعتبارنامه نمایندگی اوست.

کمتر از یک ماه پیش، موضوع نمایندگی خانم خالقی که محل اختلاف میان دولت و شورای نگهبان است به "هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه" فرستاده شد اما نظر این هیئت به طور رسمی اعلام نشده است.

محمدحسین مقیمی، رئیس ستاد انتخابات کشور امروز به خبرگزاری تسنیم گفته "گویا رئیس مجلس طی نامه‌ای مسئله مینو خالقی را به هیئت عالی حل اختلاف قوا اعلام کرده و ما منتظر نظر نهایی شورا در این باره هستیم."

نظر این شورا مشورتی است و پس از آن رهبر ایران باید درباره این موضوع تصمیم گیری کند. علی لاریجانی رئیس مجلس نهم امروز گفته که با آیت الله خامنه ای در این باره رایزنی کرده اما به دیدگاه احتمالی رهبر ایران اشارهای نکرده است. بیشتر بخوانید

دلیل تصمیم شورای نگهبان در ابطال آرای خانم خالقی رسما اعلام نشده اما رسانه های ایران می گویند عکس هایی منتسب به او در شبکه های اجتماعی منتشر شده که او را در حال دست دادن با یک مرد نشان می دهد.

خانم خالقی گفته که این عکس ها جعلی است و با اغراض سیاسی منتشر شده است.