علی لاریجانی از رایزنی با آیت‌الله خامنه‌ای درباره مینو خالقی خبر داد

حق نشر عکس isna

علی لاریجانی، رئیس نهمین دوره مجلس ایران در آخرین کنفرانس خبری خود در این سمت، از رایزنی با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران درباره پرونده مینو خالقی، منتخب سوم اصفهان در مجلس خبر داده است.

آقای لاریجانی امروز ۵ خرداد (۲۵ مه) درباره خانم خالقی که شورای نگهبان آرای او را باطل اعلام کرده، گفت: "نظر من این است که چون قانون با صراحت برای اظهارنظر شورای نگهبان وقت گذاشته این مسئله نمی‌تواند به بعد از انتخابات تسری پیدا کند، هرچند تفسیر شورای نگهبان متفاوت است و معتقد است که نظارت استصوابی بعد از انتخابات هم می‌تواند وجود داشته باشد".

آقای لاریجانی گفته "در دیدار با رهبری هم این موضوع را مطرح کردم که تفاوت نظری بین ما و شورای نگهبان وجود دارد. از هیئت حل اختلاف قوا هم خواستیم که اظهار نظر کند، منتها گویا نظرشان به نظر شورای نگهبان نزدیک‌تر بود".

او گفت: "به اعتقاد من اظهار نظر درباره‌ فرد در زمان قبل از انتخابات است، اما نظر شورای نگهبان این است و این مسئله باید در آینده به سامان شود".

خانم خالقی در جریان مرحله اول انتخابات اخیر مجلس موفق به کسب آرای لازم برای ورود به مجلس شد، اما شورای نگهبان آرای او را باطل اعلام کرده و می گوید که جانشین او هم باید در انتخابات میاندوره ای که سال آینده برگزار می شود، انتخاب شود.

دولت ایران و رئیس مجلس نهم با این تفسیر شورای نگهبان موافق نیستند و موضوع کمتر از یک ماه پیش به "هیئت عالی حل اختلاف و تنظیم روابط قوای سه‌گانه" ارجاع شد.

این هیئت باید نظر مشورتی خود را برای تصمیم گیری رهبر ایران به آیت الله علی خامنه ای ارائه کند. تاکنون نظر این هیئت به طور رسمی اعلام نشده است.

وزارت کشور ایران پیشتر گفته بود که تصمیم گیری درباره سرنوشت نامزدهای پیروز صرفا در اختیار خود مجلس است و حتی در صورت پذیرش ابطال آرا، منتخب بعدی که بیشترین آرا لازم را کسب کرده، باید به جای خانم خالقی وارد مجلس شود، اما شورای نگهبان می گوید از تصمیم خود عقب نشینی نخواهد کرد.

خانم خالقی و نامزدی که وزارت کشور ایران می گوید می تواند به جای او به مجلس برود هر دو از از فهرست امید و مورد حمایت اصلاح طلبان و میانه‌روها هستند.

شورای نگهبان دلیل ابطال آرای خانم خالقی را اعلام نکرده و می گوید که این دلایل را به خود او اطلاع داده است.

گفته می شود که وجود عکس های بدون حجاب منسوب به خانم خالقی از جمله دلایل این تصمیم بوده است.

مطالب مرتبط