روزنامه‌های تهران: رفاقت یا رقابت بر سر کرسی ریاست مجلس

  • فرج بال‌افکن
  • بی‌بی‌سی

روزنامه‌های ایران در این پنجشنبه از ششمین روز خرداد ۱۳۹۵، بر حدس و گمان‌های خود از نحوه انتخاب رئیس و اعضای هیات رئیسه مجلس دهم افزوده‌اند.

پیام واحد لاریجانی و عارف

روزنامه اعتماد نوشته که دو کاندیدای ریاست بر رقابت خود در عین رفاقت تاکید کرده و میانه‌روی را خط‌ مشی مجلس دانستند. در همین حال در ابتدای گزارش گروه سیاسی این روزنامه از جمله آمده که علی لاریجانی هنوز هم پدیده‌ای است که می‌تواند طیف‌های سیاسی را در آن واحد نسبت به خود ناامید و امیدوار کند. مثل همین نشست خبری دیروزش. وقتی از لیست امید اعلام برائت کرد، قند در دل اصولگرایان آب می‌شد و وقتی راجع به مساله مینو خالقی و مذاکرات هسته‌ای سخن می‌گفت، لبخند بر لبان اصلاح‌طلبان و هواداران دولت نقش می‌بست.

به نوشته این گزارش آقای لاریجانی در آخرین نشست خبری خود به عنوان رئیس مجلس نهم طوری سخن گفت که هم رقابتش با اصلاح‌طلبان را تثبیت کرد و هم برای اصولگرایان به عنوان یک گزینه ناگزیر ظاهر شد.

تاثیر رقابت بر عملکرد نماینده‌ها

حشمت‌الله فلاحت پیشه در روزنامه آرمان نوشته که طی روزهای اخیر به آن اندازه که از توافق میان دو جریان اصلاح‌طلب و اصولگرا بر سر ریاست مجلس سخن به میان آمده است، کمتر از مساله رقابت میان دو چهره سیاسی سرشناس برای ریاست در مجلس سخن گفته شده است. چرا که این تصور وجود داشت که رقابتی کردن انتخاب ریاست مجلس اختلاف و تفرقه میان دو جریان سیاسی را به دنبال دارد و اختلاف میان جناح سیاسی همان مساله‌ای است که دلواپسان خواهان آن هستند.

به نظر این نماینده منتخب مجلس دهم سوابق مجالس پیشین نشان می‌دهد که طی چند سال گذشته هیچ گاه شاهد چنین تنوعی در مجلس نبودیم. دو جریان سیاسی منسجم و یک جریان مستقل هر چند نامنسجم در مجلس حضور دارند و هر یک از این جریان‌ها در قالب برنامه‌های سیاسی خود عمل می‌کنند.

از همین رو آقای فلاحت پیشه معتقد است که رقابتی کردن ریاست مجلس به سود جریان‌های سیاسی حاضر در پارلمان و همچنین کشور است.

یمین و یسار آقای رئیس

روزنامه قانون در گزارشی گزینه‌های احتمالی برای هیات رئیسه دور جدید مجلس را بررسی کرده است. این گزارش حاکیست که مهم‌ترین موضوع در مجلس دهم ترکیب هیات رئیسه است اما این روزها، فکرها مشغول تعیین رئیس است غافل از این که بازیگران دیگر هیات رئیسه نیز به اندازه شخص رئیس اهمیت بالایی دارند. به ویژه در این دوره که اندام جریان تندروهای مجلس به شدت لاغر شده و به دنبال موقعیتی هستند تا بتوانند گزینه‌ای از خودشان را در میان هیات رئیسه جا کنند.

از این رو به نظر گروه سیاسی روزنامه قانون اگر تندروها بتوانند گزینه‌های خود یا همفکران خود را در هیات رئیسه بنشانند، نوعی خطر و تهدید برای جریان اعتدالگرا محسوب می‌شوند. علاوه بر گزینه‌های مطرح در رسانه‌ها، گزینه‌هایی نیز در محافل خصوصی اصلاح‌طلبان و اصولگرایان به عنوان گزینه‌های ۱۱ صندلی منهای رئیس مطرح می‌شوند.

عربستان در مسیر تقابل منطقه‌ای

حسین موسوی در سرمقاله روزنامه شرق نوشته که سیاست خارجی عربستان از آغاز روی کار آمدن ملک سلمان دستخوش تغییرات راهبردی شده است. این تغییرات را در یک جمله می‌توان به این شکل توصیف کرد که ریاض به سرعت از راهبرد تعامل بر پایه نفوذ معنوی روی هم‌پیمانان محلی، منطقه‌ای و بین‌المللی به راهبرد تقابل بر پایه اعمال قدرت تغییر مسیر داده است.

به نظر نویسنده مقاله این پرسش در همین دوره کوتاه روی کارآمدن ملک سلمان از سوی بسیاری از ناظران و کارشناسان امور عربستان سعودی مطرح شده که آیا این تغییر ناگهانی به دلیل تغییر کادر فوقانی قدرت پس از درگذشت ملک عبدالله صورت گرفته یا این که آن کشور در دوره قبل از روی کار آمدن ملک سلمان نیز آماده این تحول بوده و راهبرد دوره ملک عبدالله امکان تداوم نداشت.

اصلاح نرخ برابری پول ملی

بهاءالدین حسینی هاشمی در روزنامه تعادل نوشته که در سال‌های ۹۰ و ۹۱ که نرخ ارز ۳۰۰ درصد رشد کرد یا به عبارتی ارزش پول ملی کاهش یافت، شکاف زیادی بین درآمد و هزینه مردم ایجاد شد و در سال‌های بعد از آن نیز افزایش درآمدها تقریبا متناسب با نرخ تورم بود و این شکاف پابرجا ماند. در این شرایط مادام که درآمدها در این سطح باقی بماند، حتی اگرنرخ تورم صفرباشد بازهم مردم از مصرف خودداری می‌کنند؛ چرا که درآمد کافی ندارند. پس برای بهبود قدرت خرید مردم باید درآمد آنها افزایش پیدا کند این موضوع الزاما نیازمند رونق اقتصادی است.

از همین رو به نظر این تحلیلگر اقتصادی تنها راه برون رفت از رکود، اصلاح نرخ برابری پول ملی است و تا زمانی که نرخ پول ملی به صورت مصنوعی پایین نگه داشته شود واردات به صرفه خواهد شد و با افزایش تولید و صادرات درآمد مردم نیز افزایش پیدا می‌کند و در این شرایط شاهد رونق اقتصادی خواهیم بود.

تابوشکنی در مصرف مشروبات الکلی

گروه جامعه روزنامه جهان صنعت در گزارشی آورده که با نگاهی ساده به خیابان‌های شهر می‌توان بارها و بارها چندین مرکز ترک اعتیاد را دید که بیشتر آنها فعالیت‌های ترک اعتیاد به مشروبات الکلی هم انجام می‌دهند. همین موضوع نشان دهنده این است که هر روز بر تعداد مصرف‌کنندگان مشروبات الکلی افزوده می‌شود.

به نوشته این گزارش افزایش مصرف مشروبات الکلی موضوع بسیار نگران‌کننده‌ای است که روز به روز هم سن مصرف‌کنندگان آن کاهش پیدا می‌کند. با وجود این که دو سال از افتتاح اولین مرکز ترک اعتیاد الکل در کشور می‌گذرد اما هنوز هم شاهد مصرف بسیار بالای الکل در بین جوانان هستیم. از سوی دیگر بنا به هر دلیلی هنوز هم هیچ آمار دقیقی از تعداد مصرف کنندگان الکل در ایران وجود ندارد و این در حالیست که یکی از مدیران سازمان پزشکی قانونی مجموع چرخش مالی و خرید و فروش مشروبات الکلی در ایران ۶۵۸ میلیارد تومان است و ۲۳ کارخانه تولید الکل در آن کشور وجود دارد. از همین روست که به نوشته جهان صنعت از این مبلغ در سال نمی‌توان چشم‌پوشی کرد.