واکنش ایران به گزارش سالانه آمریکا درباره تروریسم

حق نشر عکس ICANA

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران گفته است که گزارش اخیر آمریکا درباره تروریسم "نشان‌دهنده یک بام و دو هوای غرب در برابر تروریست‌ها" است.

او امروز یکشنبه ۱۶ خرداد (۵ مه) در حاشیه همایش ملی روش‌های تحلیل اطلاعات گفت: "طبیعی است که آمریکا که زمانی سامان‌دهنده بعثی‌ها در زمان جنگ بود و به صدام اطلاعات می‌داد و با پول‌های سعودی برخی از کشورهای منطقه را برای انتقال تجهیزات در اختیار داشت و همچنین منافقین را به‌عنوان ستون پنجم بعثی‌ها شکل داده بود، دست به این اقدامات بزند."

در ادبیات رسمی جمهوری اسلامی "منافقین" نامی است که به سازمان مجاهدین خلق ایران داده می‌شود.

پیشتر وزارت امور خارجه ایران نیز در واکنش به "حامی تروریسم" توصیف شدن این کشور در گزارش سالانه وزارت امور خارجه آمریکا، متحدان نزدیک واشنگتن را "بزرگترین حامیان تروریسم" در جهان دانست.

حق نشر عکس ISNA

حسین جابری انصاری سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دیروز شنبه ۱۵ خرداد با صدور بیانیه‌ای گفت: "بسیاری از جهانیان و برخی از سیاستمداران آمریکا و غرب، بزرگترین حامیان تروریسم را اگر نه دولت آمریکا، لااقل متحدان نزدیک آن کشور می دانند."

وزارت خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود درباره "تروریسم" در سال ۲۰۱۵، ایران را در صدر حکومت های "حامی تروریسم" قرار داده و گفته بود این کشور به طرق گوناگون، از جمله حمایت مالی، آموزش و رساندن تجهیزات، به "گروه‌های تروریستی" در کشورهای مختلف جهان کمک کرده است.

حسین جابری انصاری گزارش سالانه اخیر را "بهترین سند برای بی‌اعتباری گزارش های وزارت امور خارجه آمریکا" توصیف کرده و آن کشور را به خاطر حمایت از اسرائیل "بزرگترین حامی تروریسم دولتی" دانسته است.

در بیانیه وزارت خارجه ایران، همچنین آمریکا به دلیل "حمایت عملی از رشد افراط گرایی و تروریسم و چشم بستن بر حمایت های مالی و سیاسی گسترده عربستان سعودی و دیگر متحدانش از گسترش این پدیده شوم در سراسر جهان" مورد انتقاد قرار گرفته است.

در بخشی دیگر از این بیانیه، "برخورد دوگانه، ریاکارانه و تبلیغاتی ایالات متحده آمریکا" یکی از عوامل اصلی رشد تروریسم در منطقه و جهان توصیف شده و ایالات متحده به "چشم پوشی شرم آور نسبت به جنایاتی که گروه های تروریستی علیه مردم غیر نظامی مرتکب می شوند" متهم شده است.

وزارت امور خارجه آمریکا در گزارش سالانه خود، به ویژه حمایت ایران از حزب الله لبنان را "حمایت از تروریسم" نامیده و این گروه را "تهدیدی جدی برای ثبات لبنان و منطقه" دانسته است.

در این گزارش همچنین به حمایت ایران از گروه‌های شبه نظامی شیعه در عراق، حکومت بشار اسد و گروه‌های حماس و جهاد اسلامی در فلسطین اشاره شده و نیروی قدس سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات ایران متهم شده‌اند که به حمایت تروریسم در سطح جهانی می‌پردازند.

وزارت خارجه آمریکا در گزارش خود، همچنین ایران را به حمایت مالی و تسلیحاتی از ناراضیان شیعه در بحرین متهم کرده است.

آمریکا بیش از ٣٠ سال است که ایران را در فهرست کشورهای تروریستی قرار داده است. ایران این اتهام را رد کرده و می‌گوید که حامی گروه‌هایی است که در مقابل اسرائیل "مقاومت" می کنند.

اتهام حمایت ایران از تروریسم یکی از دلایلی است که باعث شده بانک‌های اروپایی به رغم اجرای توافق هسته‌ای، همچنان از معامله با ایران خودداری کنند.

مطالب مرتبط