یکی از نخستین فرماندهان سپاه: عراقچی عضو نیروی قدس است

حق نشر عکس tasnim
Image caption عکسی که از حضور عباس عراقچی (راست بالا) در جبهه‌های جنگ ایران و عراق منتشر شده است

جواد منصوری، یکی از نخستین فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و از دیپلمات‌های سابق ایران، در مصاحبه‌ای گفته است که عباس عراقچی، دیپلمات ارشد ایرانی، عضو نیروی قدس سپاه است.

آقای منصوری در مصاحبه با مجله 'رمز عبور' گفته است که به غیر از عباس عراقچی، بعضی دیگر از دیپلمات‌های ایرانی هم عضو نیروی قدس سپاه هستند.

چند رسانه ایرانی به نقل از یک "منبع آگاه" در وزارت خارجه ایران عضویت آقای عراقچی در سپاه قدس را تکذیب کرده‌اند. این منبع وزارت خارجه از سخنان آقای منصوری "تعجب" کرده و آنها را "بی اساس و خلاف واقعیت" دانسته است.

جواد منصوری در مصاحبه خود با رمز عبور توضیحاتی درباره فعالیت‌های سپاه پاسداران در خارج از مرزهای ایران داده است.

حق نشر عکس nasim
Image caption آقای منصوری پس از فرماندهی سپاه از مدیران وزارت خارجه و سفیر ایران در چین و پاکستان بود

به گفته آقای منصوری در سال ۱۳۶۴ به دستور آیت‌الله خمینی واحد نهضت‌های آزادی‌بخش از سپاه به وزارت خارجه منتقل شد. به گفته او "امکانات در اختیار سپاه بود ولی مدیریتش که کدام گروه را تایید کنند و به کدام گروه چه امکاناتی را بدهند اصلا کدام گروه بیاید یا کجا باشد" به وزارت خارجه محول شد.

او گفته است که "دو سه سالی واحد نهضت‌ها در وزارت خارجه بود و بعد دوباره به سپاه برگشت و نیروی قدس شد."

جواد منصوری در پاسخ به مصاحبه‌کننده که می‌گوید: "بعضی‌ها از جمله آقای عراقچی سابقه نیروی قدس را دارند و نیروی قدس آنها را به وزارت خارجه معرفی کرده است" پاسخ می‌دهد: "اصلا عضو آنجا هستند".

آقای منصوری می‌افزاید: "یعنی الان سفیر ما در عراق و سفیر قبلی عضو نیروی قدس هستند. لبنان و سوریه هم همینطور."

نیروی قدس سپاه شاخه برون مرزی این سازمان نظامی است و نقش موثری در برخی درگیری‌های خاورمیانه، به ویژه جنگ داخلی سوریه و بحران عراق دارد. آمریکا و اتحادیه اروپا نیروی قدس را به حمایت از گروه‌های تروریستی متهم می‌کنند.

این نیرو و شماری از فرماندهانش، از جمله سرلشکر قاسم سلیمانی، مورد تحریم قرار گرفته‌اند.

مطالب مرتبط