اعتراض به 'دستگیری' سگ‌های خانگی در شاهین‌شهر اصفهان

حق نشر عکس ISNA
Image caption پیش از این پلیس با "سگ‌گردانی در معابر عمومی" برخورد می‌کرد

انجمن حمایت از حیوانات ایران در نامه‌‌ای به دادستان شاهین‌شهر در استان اصفهان به جمع‌آوری و "دستگیری" سگ‌های خانگی در این شهر از سوی ماموران دادستانی اعتراض کرده است.

این انجمن در نامه خود ورود "تعدادی از نیروهای تحت امر" دادستانی به منازل شخصی برای جمع‌آوری سگ‌ها را غیر قانونی خوانده است.

هفته گذشته سایت شهروند در ایران گزارش داده بود که "افرادی نامعلوم" به بهانه‌های مختلف به در خانه‌ها در شاهین شهر رفته‌اند و "بدون پاسخگویی" سگ‌های خانگی را با خود برده‌اند.

گزارش‌ها حاکی است که ماموران این سگ‌ها را بعد از جمع‌آوری از منازل در بیابان‌های اطراف شاهین‌شهر رها کرده‌اند و صاحبانشان به دنبال آنها می‌گردند.

در سال‌های گذشته بارها خبرهایی از برخورد نیروی انتظامی با "سگ‌گردانی در معابر عمومی" به خصوص در شهر تهران منتشر شده بود اما به نظر می‌آید این اولین بار است که ماموران اقدام به جمع‌آوری سگ‌ها از داخل منازل می‌کنند.

+ پلیس ایران: دور دور کردن و سگ گردانی ممنوع است

+ طرح مجلس ایران درباره ممنوعیت نگهداری سگ و گربه

'برخورد بدون اغماض'

روز یکشنبه گذشته (۳۰ خرداد) محسن بوسعیدی، دادستان شاهین شهر در نشستی خبری گفته بود که "بدون هیچ‌گونه تعارف و اغماضی" با صاحبان سگ‌های خانگی برخورد خواهد شد.

آقای بوسعیدی نگهداری و مواظبت از سگ را حرام و "ترویج‌دهنده فرهنگ مبتذل غربی" خوانده بود.

انجمن حمایت از حیوانات در نامه خود به دادستان حرام بودن نگهداری از سگ را اشتباه خوانده و نوشته است "نگهداری از سگ به دلایل عقلایی از صدر اسلام وجود داشته و پیامبر اکرم (ص) به مقتضای شغل خود همواره از سگ نگهداری می‌کردند."

این انجمن از دادستان شاهین‌شهر خواسته "سگ‌های دستگیرشده" را به سرعت و بدون ایجاد خسارت به صاحبانشان برگرداند.

سایت شهروند در گزارش خود به مواردی اشاره کرده که ماموران با ورود به منازل و "ایجاد رعب و وحشت" سگ‌ها را به بهانه‌های مختلف با خود برده‌اند.

انجممن حمایت از حیوانات هم به موردی اشاره کرده که ماموران با شکستن قفل و در غیاب ساکنان وارد خانه شده و با به هم ریختن وسایل سگ را با خود برده‌اند.