فعالیت رسانه‌ای در شبکه‌های اجتماعی ایران نیاز به 'مجوز' دارد

حق نشر عکس bbc

دبیر شورای عالی فضای مجازی می‌گوید کسانی که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت رسانه‌ای دارند٬ باید به‌زودی برای دریافت مجوز اقدام کنند.

ابوالحسن فیروزآبادی به ایرنا٬ خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران٬ گفته است که هدف از این کار٬ "ضابطه‌مند" کردن فعالیت رسانه‌ای در شبکه‌های اجتماعی است.

این مقام شورای عالی فضای مجازی توضیح نداده است که چه اشخاصی باید مجوز بگیرند و منظور از فعالیت رسانه‌ای چیست.

در ایران بسیاری از مقام‌ها از رهبر ایران گرفته تا رییس‌جمهور و وزرای کابینه و نمایندگان مجلس کانال تلگرام٬ حساب توییتر یا اینستاگرام دارند و از طریق این شبکه‌ها اطلاع‌رسانی می‌کنند.

آقای فیروزآبادی در مصاحبه خود گفت: "رعایت الزام‌های دینی٬ اخلاقی و قانونی برای فعالیت شبکه‌های اجتماعی ضروری است."

به گفته دبیر شورای عالی فضای مجازی٬ رسانه‌های داخل ایران "پایبندی خود را به این الزام‌ها نشان داده‌اند" اما به گفته او بیشتر شبکه‌های اجتماعی مجازی خارج از ایران هستند و از این مقررات پیروی نمی‌کنند.

شورای عالی فضای مجازی که به دستور رهبر ایران برای ساماندهی فعالیت‌های سایبری تشکیل شده٬ اخیرا تلاش داشته تا شبکه‌های اجتماعی را که در ایران کاربران زیادی دارد٬ تحت کنترل بگیرد.

این شورا به‌تازگی تصویب کرده که شبکه‌های اجتماعی باید تا یک سال آینده سرور ذخیره‌سازی اطلاعات خود را به داخل ایران منتقل کنند؛ اقدامی که از نظر بعضی کارشناسان فضای مجازی انجام آن عملی نیست.

+ بیشتر: چرا ایران به دنبال سرور تلگرام است؟

دبیر شورای عالی مجازی همچنین گفته که این شورا در حال مذاکره با بخش خصوصی است تا شرکت‌های داخلی را به تاسیس شبکه‌های اجتماعی تشویق کند.