جنجال حقوق‌ها؛ مدیران چهار بانک در ایران 'برکنار شدند'

حق نشر عکس Getty
Image caption مدیر عامل بانک ملت یکی از مدیران برکنار شده است

خبرگزاری دولتی ایران از تغییر مدیر چهار بانک بزرگ به دلیل "دریافت حقوق‌ها و وام‌های نامتعارف" خبر داده است.

به گزارش ایرنا به نقل از "یک مقام آگاه" به دنبال دستور رئیس جمهوری ایران برای بررسی موضوع حقوق‌های مدیران، علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصاد و دارایی، مدیران بانک‌های ملت، صادرات، رفاه و قرض‌الحسنه مهر ایران را تغییر داده است.

ساعتی پیش از اعلام این خبر اسماعیل للـه‌گانی، مدیر عامل بانک صادرات ایران در نامه‌ای به وزیر اقتصاد به دلیل "فضای ایجادشده در رسانه‌های کشور درباره پرداخت‌های بالا به مدیران" از سمت خود کناره‌گیری کرده بود اما خبرگزاری دولتی ایران از "کنار گذاشتن" این مدیر به همراه سه مدیر عامل دیگر خبر داده است.

بر اساس این گزارش علی رستگار سرخه‌ای و سیامک دولتی به ترتیب از مدیر عاملی بانک ملت و بانک قرض الحسنه مهر ایران کنار گذاشته شده‌اند.

خبر تغییر علی صدقی، مدیر عامل بانک رفاه کارگران هم که پیش از این مطرح شده بود اکنون تایید شده است.

این کناره‌گیری‌ها در حالی صورت می‌گیرد که در روزها و هفته‌های اخیر جنجال مربوط به "حقوق‌های بالای" مدیران دستگاه دولتی با اظهارات مقام‌های ارشد حکومت ایران و پی‌گیری رسانه‌ها به اوج خود رسیده است.

+ بیشتر بخوانید: جنجال فیش‌های حقوقی؛ یک مدیر در ایران به زندان محکوم شد

خبرگزاری ایرنا به نقل ار مقام آگاه در دولت گزارش داده است که بحث برکناری مدیران بانکی متخلف بعد از دیدار اخیر هیئت دولت با آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی و تاکید او بر رسیدگی سریع به این موضوع در دستور کار گرفته است.

آقای خامنه‌ای حدود یک هفته پیش در دیدار با اعضای هیئت دولت گفت "موضوع حقوق های نجومی، در واقع هجوم به ارزش‌ها است" و خواهان برخورد با این مسئله شد.

رهبر جمهوری اسلامی گفت "این موضوع نباید شامل مرور زمان شود بلکه باید حتما به صورت جدی پیگیری، و نتیجه آن به اطلاع مردم رسانده شود."

پیش از آن حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران دستور برخورد فوری با مدیران متخلف در این پرونده را صادر کرده بود.

مطالب مرتبط