پلیس ایران 'عامل انتشار اطلاعات' ۲۰ میلیون کاربر تلفن ایرانسل را دستگیر کرد

حق نشر عکس .

پلیس ایران می‌گوید که "عامل انتشار دهنده اطلاعات" مشترکین یکی از اپراتورهای تلفن همراه در ایران بازداشت شده است.

به گزارش خبرگزاری قوه قضایی ایران (میزان) سرهنگ حسین رمضانی، معاون امور بین الملل و حقوقی پلیس فتا (فضای تبادل اطلاعات)، گفته است که فرد بازداشتی "جوانی ۱۹ ساله و دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر است."

به گفته آقای رمضانی این فرد "به جرم خود اعتراف و انگیزه خود را صرفا کنجکاوی بیان کرده است."

معاون پلیس فتا گفت که "اطلاعات انتشار یافته همان اطلاعات قدیمی دو سال گذشته است که مالكان یا تغییر مالکیت داده اند یا سیم کارت غیر فعال است."

آقای رمضانی بر "حفظ و صیانت حریم خصوصی افراد در فضای سایبری" تاکید کرد و افزود که "اپراتور های تلفن همراه کشور در حال حاضر در وضعیت امنیتی خوبی قرار دارند و به موضوع حفظ حریم خصوصی اطلاعات کاربران برابر قانون به شدت توجه می‌کنند و در این رابطه اقدامات اساسی و زیرساختی در چند سال اخیر انجام داده‌اند."

پیشتر پلیس ایران هک و انتشار اطلاعات ۲۰ میلیون مشترک تلفن ایرانسل را تایید کرده بود.

چند روز پیش از ایران گزارش شد که "یک ربات تلگرامی در صورت وارد کردن شماره‌های ایرانسل، اطلاعات خصوصی صاحب شماره از قبیل نام، نام خانوادگی، کد ملی، شهر محل سکونت، آدرس منزل و کد پستی" را به صورت عمومی منتشر می‌کرد.

______________________

نیما اکبرپور - بی‌بی‌سی:

اطلاعات مشترکان تلفن چند سالی است که در دسترس قرار گرفته است. تنها اتفاقی که باعث شده تا این خبر مورد توجه قرار گیرد، همگانی شدن نرم‌افزارهای پیام‌رسان چون تلگرام است. تنها اتفاق تازه‌ای که افتاده این است که دسترسی به اطلاعات مشترکان با ساخت یک بات تلگرام سهل‌تر شده است.

پیشتر اخباری مبنی بر فروش اطلاعات مشترکان با جزییات در رسانه‌ها منتشر شده بود که از جمله آنها می‌‌توان به این گزارش روزنامه جام‌جم در آذر ماه ۱۳۹۰ اشاره کرد که پیشینه مشخصی را از این اتفاق در اختیار قرار می‌دهد.

بنابراین گزارش‌ها، بانک اطلاعاتی مشترکان تلفن همراه حداقل از ۶ سال پیش در نمایشگاه الکامپ و بعدها در وب‌سایت‌ها تا ۱۵ میلیون تومان به فروش می‌رفته است.

این در حالی است که اپراتورهای تلفن همراه در ایران تا کنون از ارائه هر گونه توضیحی پیرامون چگونگی درز این اطلاعات طفره رفته‌اند و پرسش‌ها در این زمینه را بی‌پاسخ گذاشته‌اند و حتی در یک مورد به بلاک کردن حساب کاربری خبرنگار فناوری پیگیر این خبر در توییتر اقدام کرده‌اند.