کمالوندی: ایران به درز سند مرتبط با برجام به آژانس انرژی اتمی اعتراض می‌کند

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، گفته است که نماینده کشورش در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بزودی اعتراض ایران را به آنچه که وی "درز اسناد محرمانه برنامه بلند مدت هسته‌ای ایران" خواند به مقامات این نهاد بین‌المللی ارائه خواهد کرد.

آقای کمالوندی این سخنان را در تازه‌ترین واکنش ایران به انتشار محتویات یک سند محرمانه در ارتباط با توافق اتمی ایران با دولتهای غربی موسوم به برجام، که خبرگزاری آسوشیتدپرس اخیرا آن را فاش کرد، اظهار کرده است.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) وی گفت: "بخش‌هایی منتشر شده که محرمانه بوده و قرار بوده محرمانه بماند. تلقی ما این است که [این بخشها] از آژانس درز کرده است."

روز گذشته (شنبه ۲۳ ژوئیه/۲ مرداد) نیز علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در یک گفتگوی خبری گفت: "ما از آژانس خواسته‌ایم که این برنامه محرمانه بماند و دلیلی ندارد که همگان بخواهند از آن مطلع شوند؛ البته توافق کردیم که این برنامه به شکل محرمانه به اطلاع کمیسیون مشترک مرتبط با برجام هم رسانده شود که باید محرمانه و محفوظ بماند."

به گزارش ایرنا آقای صالحی تاکید کرد که "قصد نداریم خودمان این برنامه را اعلام کنیم اگر خودشان اعلام کردند اولا خلف وعده است و دیگر اینکه با انتشار آن مردم ما مطلع می‌شوند ما چه پیش‌بینی‌های درست و مناسبی برای توسعه صنعت هسته‌ای کشورمان داشته‌ایم."

پیشتر نیز محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در واکنش به انتشار محتویات این سند محرمانه در ارتباط با توافق اتمی ایران گفت که این سند نشانه "افتخاری" است که مذاکره کنندگان ایرانی به دست آوردند.

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز دوشنبه (۱۸ ژوئیه) با انتشار این سند نوشت که این مدرک نشان می‌دهد بخش‌های مهمی از محدودیت‌های اعمال شده بر برنامه هسته‌ای ایران براساس برجام، چند سال پیش از انقضای این توافق ۱۵ ساله تسهیل خواهد شد.

این خبرگزاری نوشت:‌ "این سند حاکیست که از ژانویه ۲۰۲۷ - یعنی ۱۱ سال بعد از اجرای توافق - ایران می‌تواند سانتریفوژهای مرکزی خود را با دستگاه‌های پیشرفته جایگزین کند... این سند می‌گوید از سال ۱۱ تا ۱۳، ایران می تواند سانتریفوژهایی تا پنج بار کارآمدتر از ۵۰۶۰ سانتریفوژی که هم اکنون محدود به استفاده از آنهاست، نصب کند."

به نوشته آسوشیتدپرس این "تنها سند مرتبط" با برجام است که علنی نشده هرچند مقام های آمریکایی می‌گویند که اعضای کنگره آن را دیده‌اند.

دیپلماتی که این سند را در اختیار آسوشیتدپرس گذاشته گفته که هرچند این سند رسما جدا از برجام است اما عملا بخشی از آن توافق به حساب می آید چون به تایید ایران، آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان رسیده است.

آسوشیتدپرس نوشت:‌ "این سند نمی‌گوید که بعد از ۱۳ سال سرنوشت غنی‌سازی چه خواهد شد. این می‌تواند نشانه پایان احتمالی همه محدودیت ها بر شمار و نوع سانتریفوژها ضمن ادامه محدودیت بر سایر بخش های کمتر حساس برنامه اتمی ایران تا ۱۵ سال باشد."

ایران همواره پافشاری کرده که در پی ساخت سلاح اتمی نبوده است. برجام زیر نظر آژانس بین المللی انرژی اتمی اجرا می‌شود.