انتقاد شدید فرماندهان ارتش ایران از اظهارات یک چهره اصولگرا

حق نشر عکس
Image caption از راست: حسن عباسی، حبیب‌الله سیاری (فرمانده نیروی دریایی ارتش) و احمدرضا پوردستان (فرمانده نیروی زمینی ارتش)

فرماندهان عالی‌رتبه ارتش ایران به اظهارات یکی از چهره‌های شناخته شده اصولگرا واکنش نشان داده‌‌ و از شکایت حقوقی ارتش علیه او خبر داده‌اند.

حبیب‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش اظهارات حسن عباسی، سخنران اصولگرا را "نسنجیده" و او را شخصی "کم اطلاع" توصیف کرده است.

احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش هم خواهان عذرخواهی آقای عباسی شده و اعلام کرده است که او با شکایت ارتش به‌زودی به دادگاه احضار خواهد شد.

در ویدئویی که از اظهارات آقای عباسی منتشر شده، او ارتش را به بی‌تفاوتی متهم کرده و خطاب به آمریکا گفته است: "شما چیزی دوست دارید مثل ارتش که بی سروصدا در پادگان‌ها باشد و اگر آب این کشور را ببرد، هیچ صدای آن در نیاید و موضعی نگیرد."

در این ویدئو آقای عباسی مدعی شده که بسیج بحران جنبش سبز را مهار کرده و ارتش نقشی نداشته است.

حسن عباسی که ایده‌پرداز بخشی از نیروهای محافظه‌کار تلقی می‌شود، اواخر جنگ ایران و عراق مسئول توسعه رزمی نیروی دریایی سپاه بوده است.

چرا این صحبت‌ها باعث واکنش شد؟

حسین باستانی، تحلیلگر مسائل ایران: علاوه بر پاسخ‌های برخی فرماندهان ارتش به صحبت‌های حسن عباسی، این سخنان با واکنش‌های گسترده‌ای نیز در سطح رسانه‌ها روبه‌رو شده است.

هرچند گفته می‌شود این سخنان جدیدا بیان نشده، اما نوع واکنش به آن، احتمالا فراتر از پاسخگویی به چند جمله از سخنرانی یک فرد مشخص بوده است. به نظر می‌رسد بسیاری از کسانی که به سخنان آقای عباسی واکنش نشان داده‌اند، این سخنان را "نمونه‌ای" از یک رویکرد کلی‌تر در نادیده گرفتن جایگاه ارتش و به‌ویژه نقش آن در دفاع از مرزهای ایران در دوران جنگ هشت ساله تلقی کرده‌اند.

این رویکرد، در سال‌های گذشته نیز در موارد گوناگون خبرساز شده است؛ به عنوان نمونه، در جریان سلسله برنامه‌های دو سال تلویزیون سراسری ایران در سالگرد شروع جنگ ایران و عراق، یکی از فرماندهان سابق ارتش به پاسخگویی مبسوط به اتهاماتی پرداخت که در طول سالیان گذشته، از طریق رسانه‌های عمومی در ارتباط با نقش ارتش در جنگ عنوان شده بود. اظهارات آن فرمانده نیز، همچون واکنش‌های اخیر برخی فرماندهان ارتش در دفاع از جایگاه این نیرو، در سطح رسانه‌ها و کاربران شبکه‌های اجتماعی ایران بازتاب نسبتا گسترده ای داشت.

فرمانده نیروی دریایی ارتش: اظهارات او خلاف منافع ملی است

حبیب‌الله سیاری، فرمانده نیروی دریایی ارتش، به خبرگزاری تسنیم گفته که اظهارات این فرد "نسنجیده" و "یقینا بر خلاف منافع ملی" است.

آقای سیاری همچنین حسن عباسی را به کم‌اطلاعی در برخی حوزه‌ها متهم کرد و ابراز تردید کرد که چگونه یک نفر بتواند در همه زمینه‌های سیاسی، اجتماعی، فلسفی، جامعه‌شناسی، ژئوپلتیک و غیره صاحب‌نظر باشد.

به گفته آقای سیاری، ارتش "سرمایه بزرگ" ایران است و هر شخصی که این سرمایه را زیر سوال ببرد "خلاف منافع ملی حرکت کرده است."

فرمانده نیروی زمینی ارتش: شکایت می‌کنیم

در خبری دیگر که در سایت رسمی نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی منتشر شده است، احمدرضا پوردستان، فرمانده این بخش از ارتش روز پنج شنبه، هفتم مرداد ماه، در مراسمی اعلام کرد که مدیریت حقوقی نیروی زمینی "دادخواستی علیه حسن عباسی تهیه کرده و او به‌زودی به دادگاه احضار خواهد شد تا پاسخگوی اظهارات خود باشد."

او ضمن دفاع از عملکرد ارتش در مرزها سخنان آقای عباسی را "نسنجیده" خواند و گفت که این اظهارات "بدون شناخت و آگاهی از شرح وظایف سازمان‌ها و نیروها" بیان شده است.