دیدار محمود عباس و مریم رجوی

این عکس را سایت سازمان مجاهدین خلق ایران از دیدار محمود عباس و مریم رجوی منتشر کرده است

منبع تصویر، mojahedin.org

توضیح تصویر،

این عکس را سایت سازمان مجاهدین خلق ایران از دیدار محمود عباس و مریم رجوی منتشر کرده است

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین و مریم رجوی از رهبران سازمان مجاهدین خلق ایران شنبه شب در پاریس دیدار کرده‌اند.

به نوشته سایت مجاهدین خلق ایران، در این دیدار محمود عباس بر ضرورت مبارزه با بنیادگرایی و تروریسم در منطقه تأکید کرده است. خانم رجوی هم ایران را "منشاء اصلی تفرقه و بنیادگرایی و تروریسم در همه منطقه" نامیده و گفته است که مردم ایران و منطقه باید "با اتحاد عمل، منطقه را از شر بنیادگرایی که کانون آن در تهران تحت حاکمیت ملایان است خلاص کنند."

حسین شیخ الاسلام، مشاور وزیر امور خارجه ایران در واکنش به این دیدار گفته که محمود عباس دست‌نشانده آمریکا و مأمور سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) است. آقای شیخ الاسلام در گفتگو با سایت میزان گفت: "اینکه یک جناح فلسطینی سازشکار با صهیونیست‌ها که با فشار آمریکایی‌ها تسلیم اسرائیل شده است امروز در مقابل خط مقاومت ایستادگی می‌کند و با عناصر تروریستی دیدار می‌کند دور از انتظار نیست."

آقای شیخ الاسلام گفت که سازمان مجاهدین خلق از ابتدای انقلاب ایران قصد نابودی این انقلاب را داشته است و دیدار این گروه با محمود عباس را هم در همین چارچوب باید دید.

هنوز سخنگوی محمود عباس و هیچیک از دیگر مسئولان فلسطینی درباره دیدار وی و مریم رجوی توضیحی نداده‌اند، اما برخی رسانه‌های فلسطینی از منابعی که آنها را نزدیک به تشکیلات خودگردان معرفی کرده‌اند و بدون ذکر نام آنها نقل کرده‌اند که این دیدار صرفا برای تبادل نظر بوده و تشکیلات خودگردان با وجود «دخالت‌های ایران در امور فلسطینیان» قصد دخالت در امور داخلی ایران را ندارد.

این منابع همچنین گفته‌اند که دیدار محمود عباس و مریم رجوی ربطی به حضور امیر ترکی در تجمع هواداران مجاهدین خلق در پاریس نداشته و سعودی‌ها برای این دیدار فشاری به آقای عباس نیاورده اند.

سازمان مجاهدین خلق ایران چندی پیش با حضور تعدادی از چهره‌های سیاسی خارجی، از جمله امیر ترکی فیصل، فرزند پادشاه پیشین سعودی و رئیس سابق اداره اطلاعات این کشور، همایشی را در پاریس برگزار کرد که اعتراض جمهوری اسلامی ایران را به دنبال داشت.

سازمان مجاهدین خلق سازمانیافته ترین سازمان مخالف حکومت جمهوری اسلامی در ایران است.

مقامات حکومت ایران این سازمان را یک سازمان تروریستی می دانند و آنها را به دست داشتن در یک رشته اقدامات خشونت آمیز، از جمله ترور شماری از مقامات جمهوری اسلامی متهم می‌کنند.

به نظر می رسد از هنگامی که محمود عباس به ریاست تشکیلات خودگردان فلسطینی رسید این نخستین بار باشد که او با یکی از رهبران سازمان مجاهدین خلق ایران رسما دیدار می‌کند، اما این سازمان برای آقای عباس و دیگر مسئولان فلسطینی ناشناخته نیست.

جنبش فتح که محمود عباس از فعالان قدیمی آن است روابطی دیرینه با سازمان مجاهدین خلق داشته که به بیش از انقلاب ایران باز می‌گردد.

مهرداد فرهمند، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در قاهره می‌گوید که گروهی از نفرات مسلح جنبش فتح در زمان جنگ ایران و عراق دوشادوش مجاهدین خلق در عملیات نظامی علیه نیروهای مسلح ایران شرکت داشتند که از جمله آنها عملیات تصرف شهر مهران بود.