نازنین زاغری در دادگاه انقلاب حاضر شد

حق نشر عکس .
Image caption گذرنامه فرزند خانم زاغری هم ضبط شده است

خانواده نازنین زاغری-رتکلیف شهروند ایرانی-بریتانیایی که اوایل ماه آوریل در ایران بازداشت شده بود می گویند او برای اولین بار در دادگاه حاضر شده است.

خانم زاغری که ساکن بریتانیا است ۱۵ فروردین به همراه فرزندش راهی این کشور بود که در فرودگاه امام تهران بازداشت و سپس به کرمان منتقل شد. ماموران ایرانی پاسپورت بریتانیایی گابریلا، فرزند دو ساله او را هم ضبط کرده اند.

خانواده زاغری-رتکلیف در بیانیه ای نوشتند که او روز دوشنبه در دادگاه انقلاب که به اتهامات امنیتی رسیدگی می کند حاضر شد.

ریچارد رتکلیف شوهر او گفت:‌ "وقتی دیروز با نازنین صحبت کردم، خیلی ناراحت بود."

او گفت: "نازنین خیلی از این موضوع که دخترمان برای ۴ ماه از پدر و مادرش دور بوده عذاب می کشد... این پرونده خیلی ظالمانه است."

خانم زاغری در تماسی تلفنی پس از جلسه دادگاه به شوهرش گفته که اجازه دسترسی به وکیل خواهد یافت. خانواده زاعری-رتکلیف گفت که نازنین نتوانسته پای تلفن جزییات روند دادگاه را توضیح دهد.

او اخیرا از کرمان به تهران منتقل شد.

سپاه کرمان پیشتر در اطلاعیه ای نازنین زاغری رتکلیف را به مشارکت در فعالیت های "براندازی نرم" و همکاری با "موسسات معاند" متهم کرده بود. ریچارد رتکلیف و بنیاد خیریه رویترز که خانم زاغری برای آن کار می کند، در واکنش این اتهامات را رد کرده اند.

قرار است خانواده نام وکیلی را برای تایید به قاضی معرفی کند.

همزمان رویترز خبر می دهد که جان رتکلیف پدر شوهر نازنین زاغری که در بریتانیا وکیل است برای گرفتن ویزا به سفارت ایران در لندن مراجعه کرده تا بتواند در جلسه بعدی دادگاه شرکت کند. تاریخ جلسه بعدی اعلام نشده است.

بنابه این گزارش مونیک ویلا مدیر بنیاد تامسون رویترز در بیانیه ای گفت که نازنین زاغری "باید به زودی بتواند وکیلی را برای اولین بار از زمان بازداشت، شامل ۴۵ روز حبس انفرادی ببیند."

او گفت که آنها "از اتهامات دقیق علیه او خبر ندارند."

دادستان تهران اخیرا گفت به دلیل محرمانه بودن مرحله تحقیقات در دادسرا، نمی‌تواند جزئیات بیشتری درباره پرونده خانم زاغری بدهد.

آقای رتکلیف گفته همسرش در هفته‌های اول در انفرادی بوده و تحت فشار مجبور به امضای اعتراف شده است.

مطالب مرتبط