ترامپ رئیس جمهوری آمریکا و کلینتون را به 'باج دادن به ایران' متهم کرد

ترامپ پرداخت پول به ایران را "باج‌خواهی" خوانده و در مورد اتمی شدن این کشور هشدار داده است

منبع تصویر، Getty

توضیح تصویر،

ترامپ پرداخت پول به ایران را "باج‌خواهی" خوانده و در مورد اتمی شدن این کشور هشدار داده است

دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، با هشدار درباره "اتمی شدن ایران" پرداخت ۴۰۰ میلیون دلار به این کشور را محکوم و باراک اوباما، رئیس جمهوری، و هیلاری کلینتون، رقیب انتخاباتی خود از حزب دموکرات را مسئول این "باج‌دهی" توصیف کرده است.

آقای ترامپ در توئیتر خود، با یادآوری اینکه هیلاری کلینتون گفته بود که زمینه مذاکره برای حل بحران هسته‌ای ایران در زمان وزارت خارجه او فراهم آمده بود، گفت: "وزیر خارجه بی‌کفایت ما، هیلاری کلینتون، کسی بود که گفتگو برای دادن ۴۰۰ میلیون دلار پول نقد به ایران را آغاز کرد. شرم آور است!"

وی همچنین در گردهمایی طرفداران خود در دیتون بیچ، ایالت فلوریدا، با انتقاد از باراک اوباما گفت که "ما یک رئیس جمهوری داریم که نمی‌داند دنیا چه خبر است" و افزود: "ایران به یک قدرت تبدیل می‌شود و زودتر از آنکه فکرش را بکنید، اسلحه اتمی هم خواهد داشت."

روز سه‌شنبه این هفته، روزنامه وال استریت ژورنال گزارش کرد که همزمان با آزادی چهار شهروند آمریکایی از زندان‌های ایران، ایالات متحده مبلغ ۴۰۰ میلیون دلار را به طور محرمانه به ایران انتقال داد. در ماه ژانویه سال جاری، مقامات جمهوری اسلامی جیسون رضاییان، امیر حکمتی، سعید عابدینی و نصرت‌الله خسروی رودسری، چهار شهروند دارای تابعیت دوگانه آمریکایی و ایرانی را از زندان آزاد کردند.

منبع تصویر، Getty

توضیح تصویر،

نامزد حزب جمهوریخواه گفته است که اوباما و کلینتون مسئول باج‌دهی به ایران بوده‌اند

مقامات آمریکایی گفته‌اند که این مبلغ قسط اول از اصل و فرع پولی بوده که در زمان شاه ایران جهت خرید تسلیحات به بانک‌های آمریکایی سپرده شد و در پی گروگان‌گیری در سفارت ایالات متحده، دولت آمریکا آن را مسدود کرد. به گفته آنان مبلغ اصلی ۴۰۰ میلیون دلار بود که با بهره سی و چند ساله آن، به ۱.۷ میلیارد دلار بالغ می‌شود. دولت آمریکا هرگونه ارتباطی بین پرداخت این پول و آزادی آمریکاییان ایرانی تبار را تکذیب کرده است.

پرداخت این مبلغ با انتقاداتی از سوی جمهوریخواهان مخالف توافق هسته‌ای با ایران مواجه شده است. برخی از منتقدان گفته‌‌اند که پرداخت پول در ازای آزادی زندانیان می‌تواند سایر دولت‌ها و گروه‌های تندرو را نیز تشویق کند برای کسب پول، به گروگانگیری اتباع آمریکایی مبادرت کنند.

از جمله، سناتور جمهوریخواه مارک کرک در بیانیه‌ای گفته است که "حرف ما در ژانویه که انتقال ۱.۷ میلیارد دلار توسط دولت آمریکا به ایران، باج بود صحت داشته است." این عضو سنای آمریکا گفته است که "پرداخت باج به آدم‌ربایان" جان تعداد بیشتری از آمریکاییان را در معرض خطر قرار داد و "مماشات با ایران باعث شد تا آنان تعداد بیشتری اتباع آمریکایی، مانند سیامک نمازی، پدرش باقر نمازی و رضا شاهینی را هم به شکلی غیرقانونی به گروگان بگیرند."

منبع تصویر، AP

توضیح تصویر،

کرک گفته است که پرداخت پول به "آدم‌ربایان" باعث شد "آنان تعداد بیشتری از اتباع آمریکایی را به گروگان بگیرند."

در خبری دیگر در مورد رقابت‌های انتخاباتی آمریکا، گزارش‌های خبری حاکی از آن است که مواضع و رویکرد دونالد ترامپ در مبارزات انتخاباتی باعث رویگردانی شمار بیشتری از اعضای حزب جمهوریخواه از او شده است.

روز گفته، مگ ویتمن، از کمک کنندگان اصلی به حزب جمهوریخواه، گفت که در نظر دارد در این انتخابات از هیلاری کلینتون، نامزد حزب دموکرات حمایت کند زیرا، به گفته او، "عوام‌فریبی" ترامپ به "بافت ملی آمریکا" آسیب می زند. آقای ویتمن در فیسبوک خود نوشت که رای دادن به ترامپ صرفا به خاطر وفاداری نسبت به حزب جمهوریخواه "به معنی تایید نامزدی است که به اعتقاد من، به بهره‌برداری از خشم، نارضایی، بیگانه‌هراسی و شکاف نژادی روی آورده است." وی افزود: "دست‌های بی ثبات ترامپ رفاه و امنیت ملی ما را به مخاطره می‌اندازد و شخصیت اقتدارگرای او می‌تواند خطرات حتی بیشتری را هم به دنبال آورد."

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

ترامپ: حزب جمهوریخواه همچنان یکپارچه است

جان هالپر-هیز، از فعالات ارشد حزب جمهوریخواه هم در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفته است که ترامپ "از نظر روانی نامتعادل و خارج از کنترل است و به حرف کسی هم گوش نمی‌دهد." وی در عین حال گفت هنوز کار به جایی نرسیده که تصمیم بگیرد از رقیب دموکرات آقای ترامپ حمایت کند.

به گفته یکی از اعضای ارشد حزب جمهوریخواه، رفتار دونالد ترامپ باعث شده است که بسیاری از طرفداران این حزب و حتی نمایندگان آن در کنگره مخفیانه به هیلاری کلنتون رای دهند.

پیشتر، آقای ترامپ مورد انتقاد پل رایان، رئیس مجلس نمایندگان، و جان مک‌کین، عضو ارشد سنای آمریکا از حزب جمهوریخواه هم قرار گرفته بود. در مقابل، وی در پاسخ به این سئوال که آیا در مبارزات انتخاباتی این دو نفر، از آنان حمایت خواهد کرد گفت: "هنوز به آنجا نرسیده ایم."

همچنین، برخی رسانه‌های خبری آمریکا گفته‌اند که اظهارات دونالد ترامپ در مورد خانواده یک نظامی مسلمان آمریکایی که در جنگ عراق کشته شد باعث بروز شکاف در میان نظامیان طرفدار حزب جمهوریخواه شده است. برخی از آنان، این سخنان را توهین به کسانی دانسته‌اند که برای دفاع از کشورشان، جان خود را از دست دادند.

با اینهمه، آقای ترامپ بروز هرگونه اختلاف و شکاف در صفوف حزب جمهوریخواه را تکذیب کرده و گفته است که حزب همچنان یکپارچه از او حمایت می‌کند.