حسن عباسی آزاد شد

حسن عباسی، فعال سیاسی و تحلیلگر محافظه‌کار در ایران که سه روز پیش با شکایت ارتش بازداشت شده بود، آزاد شده است.

انتشار بخشی از یک سخنرانی قدیمی آقای عباسی در هفته های اخیر جنجال‌برانگیز شده بود.

آقای عباسی روز ۱۳ مرداد با شکایت ارتش و حفاظت اطلاعات ارتش ایران در دادسرای نظامی حاضر و به حکم بازپرس بازداشت شده بود. دادستان نظامی تهران گفته بود برای او قرار وثیقه صادر شد اما خودش حاضر به تودیع وثیقه نشد و روانه بازداشتگاه شد. بیشتر بخوانید

خبرگزاری ایسنا امروز ۱۶ مرداد (۶ اوت) به نقل از مقامی در سازمان قضایی نیروهای مسلح که نام او برده نشده، گفته است با توجه به آمادگی متهم جهت تودیع وثیقه، اقدامات قانونی از جمله مکاتبه با اداره ثبت جهت بازداشت سند صورت گرفته است.

اتهام آقای عباسی "نشر اکاذیب و فراهم کردن جو بدبینی نسبت به نیروهای مسلح" عنوان شده است.

او در سخنرانی جنجالی خود در تیرماه ۱۳۸۹ در دانشگاه تهران، با تجلیل از سپاه پاسداران و بسیج، خطاب به دولت آمریکا گفته بود "شما چیزی دوست دارید مثل ارتش که بی سروصدا در پادگان‌ها باشد و اگر آب این کشور را ببرد، هیچ صدای آن در نیاید و موضعی نگیرد."

انتشار گسترده این بخش از سخنرانی آقای عباسی در روزهای اخیر اعتراضات فراوانی را برانگیخت و از جمله چند فرمانده ارتش ایران به تندی به این سخنان واکنش نشان دادند و سپس شکایتی علیه او تنظیم شد.

آقای عباسی یک روز پیش از بازداشت در نامه ای از ارتش عذرخواهی کرده بود. سرتیپ احمدرضا پوردستان، فرمانده نیروی زمینی ارتش این اقدام او را قابل تقدیر دانسته و گفته بود "همان‌گونه که شما محبت خود را با عذرخواهی به برادران سربازتان نشان دادید، علاقه ما نیز کمافی‌السابق به جناب‌عالی و سایر مسئولانی که دل در گروی عشق به نظام و رهبری دارند به‌قوت خود باقی است".

در یکی از برنامه های تلویزیون رسمی ایران که در آن مقام های نیروی دریای سپاه هم حضور داشتند، از آقای عباسی به عنوان "مسئول توسعه رزمی سپاه" در اواخر جنگ ایران و عراق یاد شده است.