احمدی‌نژاد به اوباما نامه نوشت

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران در نامه‌ای به باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا از او خواسته است که دو میلیارد دلار از اموال ایران را که به حکم دادگاهی در آمریکا مصادره شده به "ملت ایران" بازگرداند.

در این نامه که در سایت‌های نزدیک به آقای احمدی‌نژاد منتشر شده، رئیس جمهور پیشین ایران خطاب به رئیس جمهور آمریکا نوشته است که انتظار دارد این پرونده "به سرعت مرتفع شده، حق ملت ایران استیفا گردد، منابع به طور کامل مسترد و خسارات وارده نیز جبران شود".

بنا بر این گزارش‌ها، نامه آقای احمدی‌نژاد امروز دوشنبه ۱۸ مرداد به سفارت سوئیس در تهران به عنوان حافظ منافع آمریکا در ایران تحویل شده است.

او در این نامه از آقای اوباما انتقاد کرده است که به تعهدات "علنی و همچنین کتبی" خود برای اصلاح روابط با ملت ایران و "جبران حدود شصت سال اجحافات و مظالم رفته توسط دولت‌های متعدد آمریکا علیه ملت ایران" عمل نکرده است.

آقای احمدی‌نژاد در نامه‌اش نوشته است که از میان "مسائل فراوانی" که در دوره ریاست جمهوری آقای اوباما رخ داده، "فقط به یک مورد" می‌پردازد که "تصرف حدود دو میلیارد دلار از ثروت ملت مظلوم ایران" است.

چند ماه پیش دیوان عالی آمریکا حکم داد که دادگاه‌های آمریکا می‌توانند در رسیدگی به دادخواهی قربانیان جرایم تروریستی، از دارایی‌‌های بلوکه‌شده ایران برای پرداخت غرامت استفاده کنند.

بر این مبنا دو میلیارد دلار از اموال بلوکه‌شده ایران مصادره شد تا برای پرداخت غرامت به بستگان ٢۴۱ تفنگدار آمریکایی استفاده شود که در سال ١٩٨٣ در اثر انفجار مقرشان در بیروت کشته شدند.

حق نشر عکس
Image caption بخشی از نامه آقای احمدی‌نژاد به باراک اوباما

محمود احمدی‌نژاد از آقای اوباما خواسته است که به "این مورد خاص که تماما و مشخصا در دوره حکومت جناب عالی و آن هم در اواخر دوره ریاست شما و بر خلاف تمام موازین و قواعد حقوقی بین‌المللی اتفاق افتاده" رسیدگی کند.

آقای احمدی‌نژاد در این نامه پیش‌بینی کرده است که ملت ایران تمام "حقوق پایمال‌شده" خود را پس خواهد گرفت، با وجود این به رئیس جمهور آمریکا نصیحت کرده است که اجازه ندهد "این لکه ننگ و نقطه تاریک و حادثه تلخ" به نام او ثبت شود.

پیش از این مسئولان دولت حسن روحانی، رئیس جمهور ایران "بی‌احتیاطی" و "سهل‌انگاری" دولت قبل را از عواملی عنوان کرده‌ بودند که باعث شده آمریکا بتواند بخشی از دارایی‌های ایران را توقیف کند.

اما دفتر آقای احمدی‌نژاد این انتقاد را رد کرده و در مقابل دولت فعلی ایران را متهم کرده بود که "با ضعیف نشان دادن ملت ایران در عرصه بین المللی" زمینه را برای "جری شدن" آمریکا و مصادره دارایی‌های ایران فراهم کرده است.

آقای احمدی نژاد در دوره ریاست جمهوری خود هم به دو رئیس‌جمهور هم‌دوره‌اش در آمریکا، جورج بوش و باراک اوباما، نامه نوشته بود، اما پاسخی از همتایان خود در آمریکا دریافت نکرد.

آقای احمدی‌نژاد در ماه‌های گذشته بارها در شهرهای مختلف سخنرانی و نشست‌هایی برگزار کرده که بعضی ناظران آن را تلاشی برای آغاز احتمالی مبارزات تبلیغاتی او برای انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده ارزیابی کرده‌اند.

+ بیشتر بخوانید: فراز و نشیب‌های رابطه ایران و آمریکا در دوره احمدی نژاد